Ei õnnestu rasestuda ja ebamugavad valud 21.01.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Küsisin Teilt 07.01 küsimuse ( Ei õnnestu rasestuda ja ebamugavad valud), millele ka vastasite. Kuna arst määras nii inofolicu+inovo tablettide võtmise siis lugesin ka miks seda võtma peaks, ning mul ei ole tõesti mitte ühtegi muud PCOS-ile viitavat tunnust, ainult sellise struktuuriga munasarjad. Seepärast tekitas veidi segadust, et miks nii inofolic kui ka inovo tabletid. Need mõlemad on päris kallid.
2019 septembris, kolmandal tsükli päeval võetud vereproovi tulemused sellised:
Glükoos seerumis/plasmas* 5.6 mmol/L 4,1 .. 5,9
Vitamiin D (25-OH) seerumis/plasmas* 78 nmol/L >50
Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis/plasmas* 1.79 mIU/L 0,3 .. 4,2
Vaba türoksiin seerumis/plasmas* 16.2 pmol/L 12 .. 22
Folliikuleid stimuleeriv hormoon seerumis/plasmas* 6.0 U/L 3,5-12,5 follikulaarfaas, 4,7-21,5 ovulatsiooni faas, 1,7-7,7 luteaalfaas
Luteiniseeriv hormoon seerumis/plasmas* 8.9 IU/L 2,4-12,6 follikulaarfaas; 14,0-96,0 ovulatsioon; 1,0-11,4 luteaalfaas;
Prolaktiin seerumis/plasmas* 431 mU/L 102 .. 496
Progesteroon seerumis/plasmas* 1.1 nmol/L 0,18-2,84 follikulaarfaas;
0,39 – 38,1 ovulatsioonifaas;2,4-9,4 ovulatsioon; 5,82 –75,9 l.faas;
Testosteroon seerumis/plasmas* 1.0 nmol/L 0,1 .. 1,4
Suguhormoone siduv globuliin seer./plas.* ↑ 140.1 nmol/L 32,4 .. 128
Vaba androgeeni indeks seerumis/plasmas 0.7 % 0,3 .. 5,6
Östradiool seerumis/plasmas* 263 pmol/L 45-854 follikulaarfaas, 151-1461 ovulatsioon, 82-1251 luteaalfaas,
Anti-Mülleri hormoon seerumis/plasmas* 6.46 µg/L 0,6 .. 8,1
Kasvajaantigeen CA 125 seerumis/plasmas* 24 U/ml 8,8

Munajuhade läbivust pole kontrollitud, tehtud on ainult vereproov ja ultraheli.

Vaatasin huvi pärast ka digiloost järgi ja juba 2016 alates olen üritanud leida valude põhjust. Märts.2016 aastal käisin günekoloogi juures ja siis oli näha vedelikuga tsüst 3,62x3,14cm. Sellega kaasnesid väga korralikud valud, mingi hetk see tsüst lõhkes, aga valud jätkusid. Märts.2017 olen käinud kontrollis, et kas on uus tsüst, polnud. Valude põhjust rohkem ei uuritud, siis hakkasin ka Nuvaringi kasutama. Nuvaringi kasutades olid vahekorrad ainult valulised, muidu suuremaid valusid ei mäleta praegu. Kuna siis veel rasestuda ei püüdnud siis ei pööranud nii suurt tähelepanu ka sellele. Praegu kahjuks on väga raske mitte rasestumisele mõelda ja nautida proovimist, kui koguaeg valutab (nii munasarjade/emaka piirkond kui ka päris korralikud seljavalud), vahekord on valus ja päevad on väga suur kannatus.

Kas jätkuvalt arvate, et võib tegemist olla endometrioosiga? Millise spetsialisti poole oleks mul kõige mõistlikum pöörduda, kes võiks mulle Teie soovitatud protseduurid määrata? Iga järgmise aja saamine võtab nii palju aega, et oodata suve alguseni, et siis alles viljatusraviarsti juurde tagasi minna tundub aja raiskamisena seda enam, et on valus olla.

Tänan Teid vastuse eest!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Mina soovitaks teha diagnostilise laparoskoopia. Selle näidustuseks on kauakestev alakõhuvalu,lastetus,endometrioosi kahtlus ja munajuhade läbitavuse hindamine. Seda teevad naistekliiniku günekoloogid,kes töötavad günekoloogia osakonnas.
Ka mina arvan,et viljatusravi arsti juurde võiks minna peale peale diagnostilisi protseduure.
Edu soovides,Maie Väli