Menstruatsiooni alates halb enesetunne 12.01.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Pakub huvi kas mul võib tervisega midagi korrast ära olla. Sageli sel päeval kui menstruatsioon algab, tekib halb enesetunne. Menstruatsioonivalu alakõhus, kõhulahtisus ja kakahäda ei lähe enne üle kui kõik on välja tulnud ning isegi siis ei kao see survetunne pärasooles alati, tunne nagu menstruatsiooni valu oleks ka päraku piirkonnas, üldine külmatunne (käed muutuvad külmaks) ja öine kuumatunne/higistamine, meeleolu halvenemine, väsimus. See kõik möödub täielikult 1-2 päevaga, valude vastu olen alati käsimüügi valuvaigisteid tarvitanud ja neist on ka abi olnud. Igaks juhuks mainin, et mul on probleeme ka normist madalama hemoglobiinitasemega, olen rauatablette võtnud aga peale nende tarvitamise lõpetamist läheb kõik jälle tagasi ning perearst on öelnud, et vereanalüüs midagi muud halba peale madala hemoglobiini ei näidanud. Lapsi mul ei ole ja tervisega muid probleeme pole ka olnud. Olen 169 cm pikk ja kaalun 65 kg. Liigun iga päev ca 4 km ja töö ei ole pingeline kuid mul on vaja vahest ka öösel tööl olla. Kas need menstruatsiooni alguses esinevad sümptomid on normaalsed või peaksin laskma ennast arstil uurida?

Kirjutama ajendas mind tegelikult see öine kuumatunne ja higistamine (on olnud paar korda kui ööriided on ärgates täitsa märjad) enne kui mens algab samal päeval kuid see halb enesetunne häirib mind samuti ja ma ei ole kunagi üheltki arstilt küsinud selle kohta.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kirjelduse järgi on tegemist premenstruaalse sündroomiga ja see sümptomaatika on oluline garantii,et menstruaaltsükli hormoonid on normaalsed.Olete normaalse kehakaaluga ja 4 km päevas liikumist on küllaldane. Ka käsimüügi valuvaigistid on õige valik.Soovitan veel lisada B6 vitamiini eelkõige psüühiliste kaebuste raviks. 50 mg püridoksiini kord või kaks päevas premenstruaalses perioodis pärsib psüühilisi kaebusi.
Apteegi käsimüügist soovitan nn loodusravimit -Kuningakepiõli seemneekstrakti üks kapsel päevas.
Edu soovides,
Maie Väli