Genitaalherpes 17.11.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Täpselt aasta tagasi diagnoositi mul genitaalherpes. Pärast esmakordset valulikku avaldumist (aitasid Valtrex tabletid), on haigusnähud aeg-ajalt taas tekkinud, kuid märksa leebemal kujul (sh kadunud ise mõne päevaga). Kuna soovin väga rasestuda, siis soovin küsida, kas võib olla kuidagi ohtlik, kui rasestumine toimub hetkel, kui genitaalherpes on taas välja löönud. Olen püüdnud selle kohta uurida, kuid ei ole selget vastust leidnud.
Aitäh ette vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 33-aastane

GH genitaalherpes on haavanditega kulgevatest sugulisel teel levivatest viirusinfektsioonidest esikohal. GH ei saa täielikult välja ravida, küll aga hoida Valtrex tablettidega kontrolli all. On olemas ägenemise ravi skeem ja supressioonravi skeem.
Raseduse ajal on ikka akadeemiline põhimõte: ravimine on alati ohutum kui ravimata jätmine. On teada juhtumeid, kus rase peab vähemalt kuni 12 nädalat tarvitama supressioonravi. Kui GH ägeneb oletatava sünnituse ajaks, siis planeeritakse keiserlõige vastsündinu (silmade ja limaskestade) kaitseks.
Parim spetsialist GH alal on dr Airi Põder Tartus, mõned raskemad juhud olen saatnud kolleegile teiseseks nõustamiseks. Ja Euroopas Rajul Patel UK-s.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee