rasestumine 48-aastaselt loomulikul teel 16.08.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Hiljuti leidsin partneri kellega sooviks last saada. Olen 48-aastane naine. Elu jooksul günekoloogilisi probleeme pole olnud. Olen olnud ainult 1 kord rase 25-aastaselt, siis oli kõik hästi. Menstruatsiooni tsükkel on olnud ebaregulaarne viimased 2 aastat, umbes 1,5 kuu või 2 kuu järel. Viimatised menstruatsiooni alguspäevad hakkasid: 26.september, 5.november, 27.november, 21.jaanuar, 15.veebruar, 5.juuni. Arvan, et mul tuleb veel menstruatsioone, kuna olen lugenud, et ebaregulaarne tsükkel kestab vähemalt 4 aastat enne menopausi. Kui mul õnnestub vahekorras olla ovulatsiooni päeval, kas siis võin rasestuda. Üks doktor rääkis mulle, et minu munarakud on väga vanad juba ja sellega seoses võin suure tõenäosusega mitte terve lapse saada. Ja, et ka minu tervis võib seoses rasestumisega halveneda, kuigi praegu olen väga terve. Kas see vastab tõele?
Kas mul tasub üritada jahtida ovulatsiooni päeva, et loomulikul teel rasestuda? Või oleks parem pöörduda kehavälise viljatamisega tegeleva arsti poole?
Tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Tõenäosus spontaanselt rasestuda 48 aasta vanuses on 1-2 %.
Loote geneetiliste haiguste risk 40+ rasedatel tõepoolest tõuseb. Downi sündroomi risk vanuses 45+ on kõrge, 1/10.. Sünnieelselt on võimalik loote kromosomaalsete haiguste riski hinnata. Oscar skriining tehakse tänapäeval kõikidele rasedatele 12.-13. rasedusnädalal ja vajadusel tehakse lisauuringud.
Teie menstruaaltsükkel on viimased aastad olnud ebaregulaarne ja see on tüüpiline premenopausi perioodile. Teie tsükli järgi võib eeldada, et menopaus ( viimane menstruatsioon) on lähima 1 aasta jooksul. Premenopausi perioodil on menstruatsioonitsüklid 99% anovulatoorsed (ilma ovulatsioonita). Kui munarakke enam ei ole, on rasestumine võimalik kehavälise viljastamisega doonormunarakku kasutades.
Soovitan pöörduda Viljatusravi kliinikusse konsultatsiooniks.