Torkav ja tuikav valu alakõhus 06.06.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan seoses oma murega. Nimelt aastake tagasi sain oma menstruatsioonitsükli tagasi, kuna olin nad kaotanud läbi stressi ja treeningute. Veebruaris 2017 tehti ka ultraheli ning günekoloog määras limaskesta paksenemise rohud ning hiljem siis ka päevade esilekutsumise omad.

Peale seda on olnud menstruatsioonide esimesed päevad väga valulikud, oma 2-3x 400mg ibuprofeni tuleb kindlasti võtta.
Viimasel ajal on aga tekkinud selline tuikav alakõhuvalu, päevadest on möödas ca nädalake. Vahekorra ajal kui partner ''sügavamale'' siseneb on ka tunda sellist ebamugavustunnet ja valu alakõhus. Mõnes asendis valu täitsa puudub.

Naistearstile on läbivaatuseks aeg pandud, kuid ehk oskate aimata, millega võib tegu olla?
Olen koos ainult ühe partneriga ning kasutame kondoomi. Mingeid muid muresid hetkel ei ole.

Parimat.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 19-aastane

Juhul, kui te ei kasuta antibeebipille vms, siis menstruaaltsükli keskel võib olla tegemist füsioloogilise ovulatsioonivaluga, mis peaks mööduma 48t pärast. Mitmed patsiendid peavad ka siis tarvitama valuvaigisteid. See on probleemiks neile, kes soovivad rasestuda ja sünnitada. Kui on vaja rasedusest hoiduda, siis parimaks abiks on kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon: erinevad antibeebipillid, EVRA plaastrid, NuvaRing, nende preparaatidega ovulatsioonid puuduvad ja ka ovulatsioonivalud kaovad.
Menstruatsiooni ajal esinevate alakõhuvalude puhul tuleks alati mõelda endometrioosi võimalikkusele. Kuid, ka endometrioosivalud on kontrolli all KHK ehk kombineeritud kontratseptsiooniga.
Kõikide alakõhuvalude puhul peavad olema välistatud STLI sugulisel teel levivad infektsioonid.
Loodangi, et naistearst teeb vähemalt olulised põletike uuringud urogenitaalsele klamüdioosile, gonorröale, Mycoplasma Genitaliumile. Tehke otsus, kas soovite hoiduda või soovite rasestuda? Kui soovite hoiduda, siis parimaks hetkel oleks tarvitada eelpool mainitud KHK.
Günekoloogilise ultraheliuuringuga saab välistada tsüstid munasarjades jm. KHK on esmavalik noortele ka menstruaaltsükli häirete raviks, vererohkete menstruatsioonide raviks jms. Muidugi juhul, kui puuduvad selged vastunäidustused.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee