Emaka limaskest 25.04.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kas uskuda günekoloogi sisemist UH või mittegünekoloogi välist UH.
Kas võib olla, et sisene ja väline UH ongi natuke erinevad.
Günekoloogi otsus - aasta pärast uus UH.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 55-aastane

Tegemist on sageli esinevate healoomuliste müoomisõlmedega emaka lihaskestas, mida esineb ~40% naistest. Te ei pea nende pärast muretsema, kui kaebusi ei ole. Mõõdud võivad erineda iga päev ja iga erineva vaatajaga, sest ultraheliuuring on osaliselt subjektiivne ja sõltub spetsialistist. Kaebuste puudumisel ei vaja need erijälgimist ega ravi, kuna tegemist on üleminekueaga ja postmenopausiga.
55-aastaselt on viimane emaka kaela vähi PAP sõeluuring. Sõeluuringud on kohustuslikud, oportunistlikke uuringuid piiratakse ja vähendatatkse.
Sarnased fibroadenoomid võivad olla ka piimanäärmetes, seetõttu külastage kindlasti sõelmammograafia uuringuid kuni vanuseni 62, kes paaris aastal sündinud, neil paaris aastail ja vastupidi. Alates 64 anname ise saatekirjad mammograafiale.
Suure tõenäosusega on menstruatsioonid lõppenud, sellele viitab ka õhuke limaskest ehk endomeetrium. Siis peaksid müoomisõlmed hakkama kahanema, kuna on lõppenud munasarja hormoonide stimulatsioon.
Profülaktilisest günekoloogilisest kontrollist piisab kord kahes aastas, enne sõelmammograafia ja perearstil hemoglobiin, glükoos, vererõhk.
Asjatult ei ole vaja muretseda, nautige kaunist kevadet ja suve, sõpru ja sugulasi.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee