Polüüp ja kolposkoopia 27.11.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 25aastane naine, sünnitusi pole olnud. 2014.a oli konisatsioon, düsplaasia II tase. Peale seda olnud PAP test korras. Viimane analüüs 2017.aasta.

Käisin ultrahelis ja avastati polüüp. Lisan veel, et ultraheli tehti põhjusel, et mul esineb tsükliväliseid veritsusi peale vahekorda. Olen hädas viimase 9 kuu jooksul ka tupeseenega. Mul on olnud 3 partnerit ning praeguse elukaaslasega on tulnud see probleem. Läksin sel korral ka seene probleemiga, et leida mingigi abi. Septembris läksin selle veritsusega valvekabinetti, siis tehti ka ultraheli ja midagi ei nähtud, kuna sellekohast märget mulle ei tehtud. Arst arvas, et veritsus ju on menstruatsioon, aga see hakkas hoopis nädal hiljem.

Tulles tagasi praeguse visiidi juurde, siis sel hetkel ei osanud piisavalt küsida ja nüüd palun teil vastata kahele küsimusele, olen tegelikult üpriski mures, kuna minevikus on olnud probleeme:

1) Kas polüüp on ultrahelis eristatav raku muutustest? ST kui ultrahelis tundub, et on polüüp, siis kui usaldusväärne see on ja kas see on erinev kui rakumuudatused? Analüüse mult ei võetud. Suguhaigused on korras.

2) Arst saatis mind kolposkoopiasse ja ütles, et tõenäoliselt see eemaldatakse kolposkoopia käigus. Kas see vastab tõele? Internetist leian, et seda on tehtud konisatsiooni käigus? Kas on võimalust, et tehakse kolposkoopia käigus? Minu jaoks sõltub sellest juba edasise päeva plaan.

Sain aja juba 05.12.2018. See on ka aeg, mil peaks täpselt minu menstruatsioon lõppema. Kui mul peaks menstruatsioon see hetk veel olema (lõppemas), kas võin siiski kolposkoopiasse minna või oleks see täiesti kasutu?

Suured Suured tänud teile vastuse eest juba ette.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Polüüp on healoomuline kasvaja, mis on lähtunud kas emaka limaskestast( emaka polüüp) või emakakaelast ( emakakaela polüüp). Nii emakaõõnes kui ka emakakaelas asuv polüüp võib põhjustada ebakorrapäraseid veritsusi ja veritsust peale vahekorda. Ultraheli uuringul on võimalik diagnoosida polüüpi emakas ja seda on võimalik eemaldada hüsteroskoopilise operatsiooni ( mitte kolposkoopia) käigus. Kuna arst suunas Teid kolposkoopilisele uuringule, siis suure tõenäosusega kahtlustas ta polüüpi emakakaelas ja seda on võimalik tõepoolest uuringu käigus ka eemaldada. Sageli on polüübid emakakaelas tavalise läbivaatuse käigus nähtavad ja eemaldatavad. Varem on Teid kolposkoopiasse suunatud emakakaela düsplaasia tõttu ja CIN2 tõttu ka emakakaela koniseeritud. Düsplaasiat, mille tõttu sai konisatsioon tehtud, saab diagnoosida vaid koeproovist, aga mitte ultraheli uuringul. Kuna konisatsiooni järgselt tehtud analüüsid on korras olnud, siis düsplaasiaks ( s.t. rakumuutusteks) kahtlust ei ole. Kolposkoopiat ei saa teha menstruatsiooni ajal, kuid kui esineb minimaalset veritsust v. määrimist menstruatsiooni lõpus, on uuringut võimalik teostada.
Tupeseene sagedasel kordumisel soovitan suukaudne ravi teha koos partneriga. Väga tähtis on menüüst välja jätta kandidoosi soodustavad toitained, samuti loobuda tampoonide kasutamisest.