Hilja avastatud peetumine ning uuesti rasestumine 14.10.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Jaanuaris avastati KVs, et 7ndal nädalal südametööga loode on peetunud ja lootekott on tühi. Tehti tabletiabort, aga kuna tekkis põletik ja UH näitas vasakul munasarjal hanemunasuurust kollaskehatsüsti, tehti kirurgiline vaakumpuhastus ning LAP tsüsti eemaldamiseks. LAP operatsioonil nähti, et tsüstiga munasari oli pöördunud ümber oma telje, munajuha oli pingul üle tsüsti ja parem munasari oli liidetega Douglase paunas. Kahjuks ei olnud tarkust küsida, kas parempoolne munasari vabastati liidetest või mitte. Järelkontrollis oli ta UH-s ikka "vales kohas". Muidu operatsiooni läbi viinud arstiga konsulteerides kinnitas ta, et mingeid takistusi uuesti rasestumiseks tema ei näe. Teine arst samas ütles, et tema vasakpoolsele munasarjale väga ei panustaks ja tõenäosus, et emaka taga olevast munasarjast jõuab munarakk tervena õigesse kohta on väga väike. IVF osas on emaka taga olev munasari samuti problemaatiline. Nüüdseks oleme elukaaslasega üritanud juba 9 tsüklit. Tsükkel on regulaarne, ovulatsioon justkui toimuks testide ja basaali järgi, aga pole õnnestunud uuesti rasedaks jääda. Lisaks hakkas pärast peetumist kaal tohutult tõusma trennist ja tervislikust toitumisest hoolimata. Kas on võimalik, et nende sündmuste tagajärjel pole mul enam võimalik (loomulikul teel) üldse rasestuda?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Operatsiooni teostanud arst oskab kõige paremini öelda, milline on rasestumise tõenäosus ja kas võib olla mingeid takistusi. Laparoskoopilise operatsiooni käigus eemaldati vasakust munasarjast tsüst ja ilmselt kontrolliti ka munajuhade läbitavust. Peale operatsiooni munasarja funktsioon taastub kiiresti ja sellega seoses pole õige väita, et vasak munasari pole enam täisväärtuslik. Kui parem munasari on liitunud emaka taha, on rasestumine siiski ka paremas munasarjas toimunud ovulatsiooni korral võimalik, kui munajuhade funktsioon on korras. Selleks, et rasedus saaks tekkida ja areneda, pole oluline vaid munasarjade- munajuhade töö, vaid tähtis faktor on ka viljastatud munaraku pesastumine emakasse. Peale raseduse peetumist, põletikku ja kirurgilist aborti võib emaka limaskesta taastumine nõuda rohkem aega. Antud juhul on raske on öelda, milline faktoritest võib olla rasestumisel takistuseks. Kui aasta jooksul peale operatsiooni rasestumine ei õnnestu, soovitan pöörduda viljatusravi kliinikusse ja IVF osas konsulteerida.