Kõrge FSH, normaalne LH 19.09.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Nägin siin otsinguga üht teemat, kus kommenteerisite, et kõrge LH suhe FSH-sse viitab PCOS-ile. Minul on olukord vastupidine. FSH tsükli 4.päeval mõõdeti 15,5. Samas LH oli normaalne (7,8). Olen kodutestidega proovinud tuvastada ovulatsiooni ja saanud enamasti ilusaid õpikunäiteid - ovulatsioonitest läheb positiivseks tsükli 15.päeva paiku ja tsükkel on mul 30päevane. Tundub, et ovulatsioon toimib. Samal kuul, kui see nimetatud FSH/LH vereproov tehtud sai, vaadatati ovulatsiooni aegu mind ka UH-s ja nähti ka, et ovultaisoon oli just toimunud, emaka taga vaba vedelik. Samuti näitas UH, et mõlemas munasarjas oli follikleid, emakas normaalne, limaskest veidi õhuke, aga ikkagi ka normilähedane (ov ajal 6mm)
Mure on mitterasestumine. Varasemast üks laps loomulikul teel olemas.

Tean, et kui FSH ja LH mõlemad on kõrged, siis ov ei toimu ja munarakke pole. Mul ei tundu see ju muude uuringute põhjal teemaks olevat.

Mida see normist kõrgem FSH, samal ajal kui LH on norm ja ovuleerin, tähendada võib?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
FSH on folliikuleid stimuleeriv hormoon, tänu FSH-le folliiklid munasarjas kasvavad ja nendes olevad munarakud hakkavad küpsema. LH ( luteiniseeriv hormoon hormoon) mõjul toimub folliiklite küpsemine ja ovulatsioon. FSH ja LH tase ja nende omavaheline suhe menstruatsiooni tsükli jooksul muutub. Seetõttu on nende taseme hindamiseks parim aeg kohe tsükli alguses,3.-5. tsükli päeval. Normist kõrgem FSH sellel perioodil viitab sellele, et munasarjade vastus stimulatsioonile on ebapiisav ja folliikuli arenguks on vajalik suurem stimulatsioon. Selle põhjuseks võib olla folliiklite arvu vähenemine munasarjas ja/või nende ebapiisav kvaliteet. Põhjuse väljaselgitamiseks on soovitav lisaks uurida ka teiste hormoonide suhtes: TSH (kilpnääme funktsiooni hindamiseks), Anti-Mülleri hormoon, prolaktiin jt.). Soovitan pöörduda viljatusravi kliinikusse täiendavateks uuringuteks.