beebipillid ja depressioon 18.09.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Hakkasin Jeanine pille võtma märtsis (esimest korda elus). Algselt oli kõrvaltoime vaid iiveldus, arsti sõnul pidavat see kaduma kahe esimese kuuga. Kolm nädalat oli väga tugev, siis taandus ja nüüd tuleb tõusude ja mõõnadega, kuid sellega olen harjunud. Juuni keskel tabas mind ühel õhtul meeletu kurbuselaine. Ma lihtsalt nutsin terve õhtu põhjuseta. See hoog hakkas mind külastama nii kord nädalas ja oli väga, väga ebameeldiv. Tekitas hirmu, tuli ei kuskilt, tundsin, et maailm on halb ja eluisu otsas. Miski ei motiveerinud. Augusti keskel läks asi väga hulluks ja väljakannatamatuks. Mind tabab siiani mitu korda päevas kohutav hirmu, kurbuse ja üksinduse hoog, mitte miski ei rahusta, süda hakkab peksma ja meeletu ärevus tuleb peale. Keskendumisvõime puudub, pidev paanika tunne. Ei mäletagi, millal viimati rahulolu tundsin. Seda ei annagi hästi sõnadesse panna, seda peab ise kogema. See hoog võib tulla igal hetkel ja igas olukorras - üksi kodus või koolis loengu ajal, autoga sõites või hommikueinet süües. Kas on võimalik, et Jeanine on selle depressiooni, pideva rahutuse, üldistunud ärevushäire või paanikahoo või mis iganes see ka pole, põhjustajaks? Kas on võimalik, et sellised kõrvalnähud saabuvad 3 kuud hiljem? Olen otsustanud, et lõpetan nende pillidega. Jäänud viimased kolm tabletti. Kui kaua läheb aega, et sisse söödud hormoonid enam hormonaalset tasakaalu ei mõjutaks? Kui tõesti Jeanine on põhjus, siis millal peaksin muutusi nägema, kui viimane pill on 21.09? Kas olen ise midagi ära rikkunud, kui paar korda paki lõppedes kohe teisega alustanud (nt reisi pärast)? Võib-olla on veel oluline see ka, et kaalun 48kg ja olen 160cm pikk, ehk siis üsna pisike naisterahvas ja Jeanine pidavat olema päris tugev pill. Enda naistearstki küsis, et miks ta mulle üldse selle välja kirjutas, et mul peaks olema väiksema hormoonisisaldusega. Ma tõesti nii tahan jälle osata rõõmu tunda ja elada ilma pideva paanika ja hulluks minemise tundeta. Tihti tunnen end kui teises maailmas olevat ega suuda olla see endine rõõmus noor naine. Mul on hirm tuleviku ees ja kardan põhjuseta erinevaid sündmusi. Oli ka periood, mil ei julgenud kodust üksi välja minna, sest lihtsalt nii meeletu rahutus ja hirm oli. Lisaks esinevad talumatud nutuhood. Ma ei suuda seda kontrollida, iga asi ajab niimoodi nutma, olgu ta siis kas liiga kurb või liiga rõõmus. Enamus aeg päevast on nutt kurgus. Kui suurel määral saavad hormoonid noore naise sisemist tasakaalu kõigutada?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Lõpetage palun praegu nende pillide tarvitamine,kui võimalik siis tehke kaks kuud vahet. Sellel ajal hoiduge rasestumisest mehhaanilisel teel . Ka teistel noortel naistel on sageli pillide tarvitamise ajal analoogilised kaebused. Kui pillidevabal perioodil vaevused ei kao,siis tuleks vist psühhiaatri konsultatsioonile minna. .Edu soovides,Maie Väli