Rasestumine 06.10.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 37 aastane, mul on 2 last (8-aastane ja 3-aastane). Enne esimese lapse sündi avastati mul munasarjatsüst, mis eemaldati laparaskoopiaga, kahjuks küll koos munasarjaga. Umbes aasta pärast operatsiooni õnnestus rasedaks jääda. Esimene laps ei saanud praktiliselt päevagi rinda, kuna laps keeldus kategooriliselt. Käisime erinevate imetamisnõustajate juures, kuid ka nemad pidid tõdema, et laps keeldub rinnast ja kõik abinõud ei andnud tulemusi. Teise lapse ootele jäämine enam nii kergelt ei läinud. Kuna rasedaks jäämine ei õnnestunud, saadeti mind endokrinoloogi juurde kontrolli, kes avastas, et mul on kilpnäärme autoimmuunne haigus. Tol hetkel aga oli kilpnäärme hormoon normis ning ravi ei vajanud. Küll aga määras endokrinoloog mulle duphastoni ja estrofemi, mida sain võtta u 4 kuud ja siis õnnestus rasedaks jääda. Teine laps oli aga väga huvitatud rinnast. Kuna ma esimese lapse imetamisega hakkama ei saanud, siis elasin seda väga sügavalt läbi ning lubasin endale, et ei hakka varakult last ise rinnast võõrutama. Aga fakt oli see, et imetamine (lõpus küll vaid öösiti ja vähesel määral, päeval enam mitte) kestis, kuni laps oli veidi üle 2 aasta. Kui laps oli u 10-kuune, sattusin suure väsimuse ja kehva enesetunde tõttu uuesti endokrinoloogile, kes seekord diagnoosis juba kilpnäärme alatalituse ning kilpnäärme hormoon oli nö normist kõvasti väljas ning määras mulle ravi (L-thyroksin).
Plaanin saada ka kolmas laps. Peale teise lapse sündi ei ole kasutanud rasestusmisvastaseid vahendeid ning ei ole ka rasedaks jäänud. Käesoleva aasta alguses oli 3 kuud ilma menstruatsioonita, üldiselt on peale teise lapse sündi tsükkel väga ebaregulaarne. Käisin naistearsti vastuvõtul - ultrahelis oli kõik korras, rääkisin ka arstile murest, et ei õnnestu rasedaks jääda. Ta arvas, et oma osa on ka pikal imetamisel. Viimane menstruatsioon oli 03. juulil. Arst määras mulle ühe kuuri duphastoni, et päevad esile kutsuda. Peale päevi peaksin võtma 3 kuud Marveloni ja siis kui see läbi, arvas arst, et ehk õnnestub siis rasedaks jääda. Minu küsimus on - kas beebipillid mitte ei suru hormoone alla? Kuidas saab Marveloni kuur aidata rasestuda? Miks ei määratud mulle duphastoni ja estrofemi, nagu teise raseduse puhul`? Kevadel käisin silmaarstil, kes mainis, et silmapõhja vaadates on näha hormoonide segadust. Kas ei ole seda ohtu, et peale Marveloni kuuri on hormoonid veel enam sassis? Suur mure on ka see, et viimase aasta jooksul on karvakasv (mitte ainult juuksed) oluliselt kiirenenud (mis näitab ju ka hormonaalset tasakaalutust? Kas siin võib olla ka seos rasedaks mittejäämisega.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Rinnaga toitmise ajal hormonaalsete muutuste tulemusena pärsitakse munasarjade töö. Kuna imetasite pikka aega, võib munasarjade töö taastumine peale imetamise lõpetamist võtta pikka aega ja regulaarne tsükkel ei taastu kohe. Naissuguhormoonide normaalse tsüklilise produktsiooni ja regulaarse tsükli käivitamiseks on erinevaid võimalusi, sealhulgas nii pillid, gestageenid ( näiteks duphaston) kui ka hormoonide kombinatsioonid. Millist ravi kasutada, otsustab arst igal konkreetsel juhul, arvestades sealjuures uuringute ja analüüside tulemusi. Peale Marveloniga kuuri võib tsükkel taastuda, kuid samas on ka võimalus, et selline ravi ei käivita regulaarset tsüklit . Üheks ravi võimaluseks on( antud juhul soovitan) peale duphastoniga menstruatsiooni esilekutsumist kasutada 4 kuu jooksul kombineeritud ravi hormoonidega: östrogeenid+ gestageenid( sarnaselt varem tehtud raviga), sealjuures on nende kuude jooksul võimalus ka rasestuda. Ja kindlasti tuleb kontrollida kilpnäärme hormoonide taset. Raseduse alguses on vajalik L-thyroxini doosi korrigeerida, seetõttu tuleb raseduse alguses kohe ka endokrinoloogiga konsulteerida.