Müoom väljaspool emakat 13.06.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 37 aastane, ühe lapse ema ja juba pikemat aega hädas madala hemoglobiiniga.Madal hemoglobiin avastati 2010 aastal raseduse ajal ja selle raviks määrati Retaferi tabletikuur. 2013 aasta sügisel eemaldati emakast polüüp hüsteroskoopiaga. Kui enne seda oli hemoglobiin 97-98, vaatamata pidevale rauatablettide söömisele, siis peale seda operatsiooni tõusis näit 102 peale, jätkan endiselt rauatablettide söömist. Lisaks polüübile on mul emakast väljaspool müoomisõlm, 3,9x4,9 cm suurune. Kuna ta asub emakast väljaspool, siis ei tohiks ta ju vererohkeid menstruatsioone tekitada?Pärast polüübi eemaldamist vähenes menstruatsiooniaegne verehulk märgatavalt, kuid nüüd on see taaskord suurenenud. Emakas on kontrollitud mai kuus ja rohkem kasvajaid ei leitud. Kas on võimalik, et ka väljaspool emakat asudes mõjub müoomisõlm samuti hemoglobiini alandajana? Kas väljaspool emakat asetsevat müoomisõlme on võimalik eemaldada vaid koos emakaga? Rauanäitaja oli enne polüübi eemaldamist 2, nüüdseks 5, aga nagu ma aru saan, on seda ikkagi liiga vähe. Kas rauavarude taastamiseks läheb rohkem aega, kui pool aastat, mis polüübi eemaldamisest möödas on? Ja kui hemoglobiini näit ei tõuse, kas siis ainuke võimalik ravi oleks emaka eemaldamine?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tegemist on emaka multipleksse müoomiga, emaka limaskesta hüperplaasiaga, emaka limaskesta polüpoosiga ning nendest healoomulistest kasvajatest tuleneva kroonilise sekundaarse ehk teisese aneemia ehk kehvveresusega.
Olete noor ning otsuse tegemisel on tähtsaim teie soov: kas soovite veel kunagi sünnitada? Kui soovite, siis peaksite kiirustama ja kroonilise aneemia saama paremini kontrolli alla. Raviks on sobib tsükliline Duphaston ravi, annused valitakse individuaalsed, lisaks kahevalentne rauapreparaat õiges annuses, Tothema, Fe-rikas dieet jpm.
Kui te ei soovi enam sünnitada, siis kaaluge nende kannatuste, mida krooniline aneemia põhjustab, jätkumist. Probleemid võivad lõppeda alles 55-aastaselt, kui müoomipatsientidel lõppevad menstruatsioonid.
Kas ma saan õigesti aru, et oleksite vastu emaka eemaldamisele? Jääb mulje, et seda on korduvalt pakutud, kas on nii? Siis on võimalik ka ESS emaka sisene hormoonsüsteem 5-ks aastaks, siis on otsuseid lihtsam teha. Mina olen kõikidele hüperplaasia ja endomeetriumi polüpoosiga patsientidele palunud sisestada hormoonspiraal kohe haiglas sama uuringu järgselt (hüsteroskoopia, abrasioon).
Võimalusi on mitmeid, aga ma pole teid ju kunagi näinud, on vajalikud lisaandmed. Naasen septembris, ootan vastuvõtule.
G.Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest