Progesteroon ja rasestumine 12.02.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen varem pikalt kasutanud rasestumisvastaseid tablette, aasta tagasi lõpetasin nende tarvitamise, kuna soov rasestuda. Peale seda tsükkel väga ebaregulaarne, samuti olen hädas aknega. 2 kuud tagasi määrati tsükli reguleerimiseks Duphaston 1 tbl 10mg tsükli 14-25 päeval. Sel kuul lasin omal soovil mõõta progesterooni taseme tsükli 20ndal päeval Duphastoni kasutamise ajal, mis oli 1,4 nmol/L. Kas sellise progesterooni taseme juures on võimalik rasestuda või viitab see sellele, et tsüklid pigem anovulatoorsed ? Mida peaksin edasi tegema ?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pikad ebaregulaarsed tsüklid ja akne võivad olla seotud anovulatoorsete tsüklitega ( iseloomulik just polütsüstiliste munasarjade sündroomile). Duphaston-raviga tsükli teises pooles õnnestub küll tsükli pikkust reguleerida, kuid see ei taasta ovulatoorseid tsükleid. Kas ovulatsioon toimub või mitte, seda saab kindlaks teha ovulatsiooni testidega. Soovitan teha teste 3 kuud. Kui ovulatsioone ei toimu, on vajalik induktsioon Seropheniga. Ravi ajal hinnatakse ovulatsiooni toimumist ultraheli uuringul. Hormoonide taset ravi ajal pole vajalik määrata.