Varajane menopaus 12.01.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 43 a. ja sünnitasin 7 a. tagasi teise lapse. Momendil on mul pidevalt südame rütmihäired, ka vahel valu südames. EKG näitas häireid, Holteri uuring mitte. Higistan öösel dekoltee piirkonnas, päevad on iga kahe kuu tagant, viimati ainult 2 päeva. Muidu on mul olnud menstruatsioon iga 26 päeva tagant, 7 päeva järjest ja kohutavalt vere rohke, koos klompidega.
Probleem on tekkinud minu keskkoha ja rindadega. Olen 1,5 aastaga täiesti rasvunud. Piltlikult öeldes 9 kuud rase. Kui enne olin rinnakorviga 75 B, siis nüüd olen 90 D. Talje ümbermõõt on suurem, kui puusade. Mind huvitab just see, kas mul on hormoontalituse häired, kuhu peaksin pöörduma ja kas millegist on abi, et saada mingisugunegi endine talje. Söön normaalselt, magusat pole elus armastanud, saiakesi, koogikesi ei söö. Konkreetselt suhkrut tarbin ainult piimakohvis natuke. Minu sääred ja käevarred on peenikesed, ehk siis olen täiesti ebapropotsionaalne. Ei leia riideidki endale enam. Ainevahetus on normaalne, ehk siis käin iga päev... Mulle on olnud uskumatu, et kas mul on tõesti varajane menopaus, ajab naerma just see, et mul on siiani suus piimahammas, mis ei liigu ka!
Andke nõu, kuhu pöörduda!
Tänud ette!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kuumahood, öine higistamine ja harvad menstruatsioonid on tõepoolest iseloomulikud prekliimaksi perioodile. Selline periood võib kesta aastaid enne menopausi. Premenopausis toimuvate hormonaalsete muutuste tõttu võib esineda väga palju erinevaid kaebusi: kuumahood, unetus, söögiisu tõus, loidus, ärevus, unehäired, depressioon, libiido langus jne.
Menopausile eelnevatel aastatel ja ka peale menopausi muutub ka ainevahetus ja normaalse kaalu hoidmiseks peab palju rohkem vaeva nägema. Väga oluline on füüsiline aktiivsus, isegi juba 0,5 tunnine jalutuskäik iga päev on abiks. Väga tähtis on muuta oma toitumist. www.kaaluabi.ee -st leiab palju vajalikku informatsiooni, kuidas just kõhurasvast lahti saada. 40+ naistele soovitan lisaks tervislikule toidule võtta igapäevaselt magneesiumi, D-vitamiini, Oomega-3. Magneesiumi igapäevane kasutamine aitab vältida südame rütmihäireid. Kuumahoogude leevendamiseks soovitan hakata kasutama Klimadynoni.
Pöörduge konsultatsiooniks kindlasti perearsti või naistearsti poole. Soovitan kilpnäärme ja munasarjade funktsiooni hindamiseks teha hormoonanalüüsid. Kui klimaktreerilised vaevused edaspidi süvenevad ja looduslik ravi jääb vähe efektiivseks, siis soovitan hormoonasendusravi.
Pariamt soovides,
dr.Katrin Seidelberg