Jälle päevad? 14.12.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
viimane menses oli 29. novembril, seega järgmine peaks tulema alles kuu lõpus, siiamaani kogu aeg olnud nagu kellavärk. Ei kasuta mingeid pille, pole kunagi kasutanud ka. Eile tundsin tuttavlikku kõhuvalu ja eritus imelikku pruunikat voolust, öö läbi oli tunda endiselt sama kõhuvalu, hommikul eritus juba tumepunast verd koos rohkete klompidega. Viimasest vahekorrast (kaitsmata, aga kindel partner) on möödas 11 päeva. Viimane naistearsti visiit jääb septembrikuusse, kus ei ilmnenud mingeid kaebusi. Milles võib asi olla?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
tsükli keskel (2 nädalat enne oodatavat menstruatsiooni) tekkiv vereeritus ja kõhuvalu on kõige sagedamini seotud ovulatsiooniga. See kuulub niiöelda hormonaalsete tsüklihäirete hulka, mille põhjuseks on ovulatsiooniga kaasnev kiire östrogeenide taseme langus. Ovulatsiooniaegne vähene veritsus ravi ei vaja ja laheneb iseenesest, ravi on vajalik rohke verejooksu korral.
Tsüklivälise veritsuse ja kõhuvalu põhjuseks võib olla ka põletik suguteedes. Kui sa ei kasuta rasestumisvastaseid vahendeid, peab välistama ka raseduse (rasedustest). Kui veritsus ja valu iseenesest ei möödu, pöördu naistearsti poole.
dr.Katrin Seemen