Müoomi kasvu mõjutavad tegurid 16.09.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

5 kuud tagasi eemaldati polüüp või müoom (uuringu vastuses pole kirjas kumb), emaka seest ning osa paksenenenud emaka limaskesta.
Kuu aja pärastoli emakas ikka väga paks. 5 kuud hilejm ilus õhuke.... aga ultrahelis avastati uus müoom 3,5 cm emaka välisseinal.

Hetekel olen järjekorras uuringutel, kuna on alakõhu ja selja valu, iiveldus , puhitus, raskustunne kõhus, gaasid ja nõrkus.

Arst üteb, et müoom vaevuseid põhjustada ei saa, medikamentoorselt sellega midagi teha ei saa ja lõikame ainult juhul, kui muud põhjused on välistatud.

Kuna mu päevad on endiselt vererohked ja vaja oli mingit rasestumisvastast vahendit, siis kirjutati Nuvaring. Arst ütles, et on 1 oht, so trombioht, seegi vaid eelsoodumuse korral..

Siit mu küsimused:
Loen ma , et müoomi võib kasvatada östrogeen. Aga Nuvaring ju tõstab östrogeeni taset? Kas siis ei ole ohtu, et see paneb ka müoomi kasvama?
Kuidas lõigatakse müoomi emaka välisküljelt? Kas see on lahtine lõikus?
Teie arvamus, kas nimetatud vaevused ei saa olla kindalsti müoomist?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 46-aastane. Teie kahtlused on õiged: meditsiinis on sageli nii, et tuleb valida mitme halva variandi vahel ja valida neist parim. Milline on hemoglobiini väärtus peale menstruatsiooni juhul, kui te ei suitseta? Kui suitsetate, siis on vajalik lisaks aneemiamarkeri - ferritiini uuring.
Kui teil on aneemia ehk kehvveresus, siis oleks arukas emaka müoom koos emaka kehaga eemaldada. Olen nõus, 46-aastaselt ei ole vajalik NuvaRing mitmetel põhjustel. Kui oli tegemist hüperplaasiaga (emaka limaskesta paksenemisega) või endomeetriumi polüpoosiga (emaka limaskesta polüüpidega), siis on võimalik ka paigaldada ESS - emaka sisene süsteem: küll aga on see väga kulukas ja valulik ambulatoorne operatsioon. Ka tsükliline tablettravi on võimalik.
Soovitan broneerida aja vastuvõtule: perearstilt kaasa viimase kliinilise vereanalüüsi koopia, kui see on teostatud sel aasta. Kui suitsetate, siis ka ferritiin. Ise saab analüüse teha www.laborid.ee.
Kaasajal saab teatud haiglates eemaldada nii emakakeha (amputatsioon), kui ka kogu emakat koos emaka kaelaga (eksstirpatsioon ehk hüsterektoomia) laparoskoopiliselt.
45-aastaselt pidi olema PAP testi sõleuuring, võtke koopia kaasa otsuse tegemiseks, millist lõikust valida.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt