Ebaregulaarne trükkel 07.05.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on menstruaaltsükli häired, need on mul olnud algusest peale. Menstruaaltsükkel kestab umbes 30-70 päeva, keskmiselt 45. Kindel pikkus puudub. Ennast selline kõikumine ei häiri. Minu günekoloog ütles, et kõik tsüklid mis on üle 35, on vaja ravida kas pillide, plaastri või tuperõngaga. Tema väitel võib mul tulla tulevikus rasestumisega probleeme, kui neid vahendeid ei kasuta. Samas olen kuulnud naistest, kellel on samuti ebaregulaarne tsükkel, kuid kes on lapsi saanud takistusteta. Sooviksin teada, kas minu tulevane lapsesaamine on siis tõesti nii kaheldav, et vajan kohe praegu ravi? Ma ise ei tahaks neid vahendeid eriti kasutada, kuna olen nende kohta palju halba kuulnud.
Teiseks sooviks teada emakakaelavähi vastase vaktsiini kohta. Minu arst leiab, et see tuleks kohe võimalikult kiiresti ära teha. Kuid kas see on vajalik, kui ma käin korralikult kontrollis ei suitseta jms. Vaktsiin pole just kõige odavam.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel ei vaja ilmtingimata ravi. Eriti siis, kui naist tsükli kõikumine sugugi ei häiri. Küll aga vajab tsüklihäire põhjus väljaselgitamist. Harva esinevate menstruatsioonide põhjuseks võivad olla polütsüstilised munasarjad (PCO), selles suhtes on vajalik uurida (ultraheli, hormoonanalüüsid) ja vajadusel ka ravida.
Pillide ja teiste kombineeritud hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine tagab väga regulaarse tsükli ja samal ajal kaitseb soovimatu rasestumise eest. Just seetõttu on pillide kasutamine noorte naiste hulgas väga levinud. Pillide võtmise lõpetamisejärgselt tavaliselt eelnev tsükkel taastub, s.t. tsüklihäire kordub.
Pillide kasutamine ei vähenda ega suurenda tulevikus sinu fertiilsust, s.t. võimalust rasestuda ja sünnitada.
Kuna harvade menstruatsioonide korral on sageli tegemist anovulatoorsete tsüklitega (ovulatsiooni ei toimu), põhjustab see probleeme rasestumisega. Igal juhul soovitan enne, kui planeerid rasedust, teha uuringud ja selgitada, kas tsüklid on ovulatoorsed.
Minu soovitus on: kui sa alustad regulaarset suguelu ja ei plaani veel rasedust, siis hakka kasutama pille või mõnda teist kombineeritud rasestumisvastast vahendit(plaaster, tuperõngas).
HPV vaktsiini soovitan kindlasti teha, sest see on ainus vahend, mis kaitseb emakakaela vähki põhjustava viiruse vastu. HPV vastu ravi ei ole, on vaid vaktsiin. See on vajalik ja oluline otsus, mida saad oma tervise heaks teha. Loe vaktsiini kohta ka www.hpv.ee
Parimat,
dr.K.Seemen