Endometrioos ja adenomüoos. 22.10.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

TERE.
Olen 40 aastane naine ja sünnitanud olen 3 last. 5-aastat tagasi diagnoositi mul endometrioos,laproskoopilise uuringu tulemusena.Koldeid asus mitmel pool, minimaalne ( 1aste).Kõht valutab enne ja pärast päevi, ravi ei ole saanud.Nüüd talvel käisin Tallinas arstil ja seal diagnoositi veel adenomüoos, soovitati emakas ära lõigata.Ausalt öeldes olen väsinud nendest valudest, kõht on nagu paistes pidevalt , enesetunne räbal ja närviliseks teeb see ka veel.Mis mind aga ees ootab, kui emaks ära lõigata, kui pikalt paranemine aega võtab ja kas see muudab ka elukvaliteeti.Kas sellega kaasneb ka kiirem vananemine või kuidas.Jään Teie vastust ootama.Kõike liusat soovides Ingrid.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Emaka eemaldamine tõesti võtab menstruatsiooni valud ära. Adenomüoos ongi ju valude põhjuseks. Peale opi ei tule teil enam menseseid, vananemsit sellega ei kaasne. Kui munasrjades endometrioosi pole, siis neid ei peaks eemaldama. Munasarjade eemaldamisega tulevad esile klimakteerilised kaebused.Kui endometrioos on ulatuslik, siis soovitaks eemaldada ka munasarjad. Kui pikalt on paranemise peale operatsiooni? Oleneb operatsiooni meetodist. Kui operatsioon on laparoskoopiline, siis paranemine kestab 2-3 nädalat. Lahtisel meetodil operatsiooni korral paranemine kestab umbes 4 nädalat. Dr Kadastik