Tupeseen ja papilloomi-viirus 06.01.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20a neiu. Mure selline, et umbes 2 a tagasi tegin abordi ning peale seda hakkasid pihta probleemid. Tekkis papilloomi-viirus, tekkinud käsnad eemaldati kirurgiliselt ja nii paar korda. Seejärel kadusid. Järgmisena tuli tupeseen, millega olen hädas siiamaani. Teen ravi ära ja mõne aja pärast on see tagasi, lisaks on ka kerge valu alakõhus. On olnud veel ka mingid põletikud. Pean iga kuu vähemalt korra arsti juures käima, sest ei saa seda asja korda. Arst on ka juba suht nõutu, ütles et varsti ei ole enam rohtu, mida ta ei oleks mulle välja kirjutanud. Olen juba tõsiselt mures ja see segab ju ka igapäevast elu, kui kogu aeg on selline ebamugav tunne. Praegu ongi probleemiks voolus, mis on kollaka värvusega ja vahel ka tükiline ning mida tuleb üsna palju, samuti ka see valu alakõhus. Kas see võib olla midagi muud kui tupeseen? Olen ka lugenud, et papilloom viirus võib tekitada vähki ja viljatust. Kas kõikide nende asjade koosmõjul peaksin muret tundma selle pärast, et võibolla ma ei saagi enam lapsi?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Tupeseen esineb 75% naistest kogu eluea jooksul ja see ei ole sugulisel teel leviv haigus.Kui tuppe manustatavate preparaatidega ( tupeküünlad,-salvid) ei ole tulemust saadud,võiks kasutada suukaudselt manustatavaid ravimeid. HPV on väga levinud viirus.Viirusega nakatumine ei tähenda veel haigestumist emakakaelavähki.Kõrge riski HPV kandja peab oma tervist kontrollima 2 korda aastas.Riskigruppi kuuluvad 35 aastased ja vanemad naised. 20-30 aastastel naistel saab tavaliselt organism ise HPV-st võitu.Emakakaelavähk tekib ainult ühel inimesel tuhandest,kes on nakatunud HPV-ga.Edu soovides,Maie Väli