kusepidamatus 15.10.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Millest võib olla tingitud tilgad püksis aevastades, köhides või füüsilise koormuse korral, öösel ega normaalselt tihedamalt wc ei käi , samuti pole urineerimine valulik, ega kaeba muude vaevuste üle.

Ette tänades,

Naine 24.a

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

On väga raske anda Teile ammendavat vastust Teid nägemata. Põhjusi, miks tekib uriinipidamatus on mitmeid. Oleks vaja teada ,kui kaua Teil sellised kaebused on esinenud , kas olete sünnitanud, kas Teil on ülekaalu. Sünnitanud naistest võib isegi kuni 10 % esineda pingutusinkontinentsust ( see on uriinipidamatus füüsilise pingutuse järgselt- aevastades, köhides, raskusi tõstes jne).Tingitud on see sellest. et kusitit ümbritsevad koed on mingil põhjusel nõrgenenud (näiteks sünnituse järgselt välja venitatud, või on vaagnapõhja lihased nõrgenenud kroonilise köha või pideva raske füüsilise töö tõttu ). Kergematel juhtudel on abi kehakaalu normaliseerimisest , mõningasest medikamentoossest ravist ja vaagnepõhjalihaste treeningust. Kui uriinipidamatus on suur, on abi nn linguoperatsioonist- ureetra alla asetatakse toeks sünteetilisest materjalist ling (TVT). Operatsioon tehakse kohaliku tuimestusega ja haiglas viibimise aeg on 1-2 päeva.

Tervitades Aire Sekavin