adenomüoos? 25.06.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 44a. kahe lapse ema.Rasedused kulgesid normaalselt,tupepõletikest on olnud enne esimest rasedust trihhomonoos.AB-sid ei ole olnud ,rasedusevastaseid ravimeid kasutanud ei ole. Nii nagu ütlevad sugulased,et liigagi korralike eluviisidega,aga hädad tulevad kaela. See on väike sissejuhatus,et oleks väike ettekujutus kirjutajast.
Märtsist on tekkinud ebakorrapärased menstr.tsükli häired.
Umbes samal ajal diagnoositi ka toksiline kilpnäärme ületalitus,millele saan ravi.
Tupesisene UH uuring näitas leidu ,mis sarnaneb adenomüoosile.Moodustis on ebaühtlase struktuuriga ligi 7 sm suurune,sisaldab vedelikku ja sarnaneb struktuurilt endometrioosile.Vasaku munasarja pkk-s on tsüst ligi 4 sm suurune.
Valusid ei ole olnud,teoreetiliselt peaks ju sellise diagnoosi puhul olema.Aastaid(4-5) tagasi olid vägagi vererohked menstruatsioonid,siis ei leitud midagi,ka eelmise aasta märtsis külastades günekoloogi ei avastatud midagi.Tänavu pöördumisel PAP on II.
Raviks on määratud operatsioon,seoses kõige sellega järgmised küsimused:
1.kas tekkepõhjus võib olla seotud ülalnimetatud kaasuva dgn-ga,hormoonid ju, ja on see siis võimalik,et aasta tagasi veel midagi ei olnud,siis muidugi UH ei tehtud?
2.opi käigus on plaanis eemaldada suurem moodustis koos munasarjaga ,teisest ms.jätta midagi alles,kas ta ikka suudab täita edaspidi oma hormonaalset funktsiooni?
3.Ilmselt läheb ka emakas,kas on nii,et kui emakas alles jätta,siis hiljem on oht müoomide tekkeks?
4.Kui ei ole olnud valusid,kas peab mõtlema pahaloomulisuse peale,kuigi tsütoloogia ja vereanalüüs ei näita?kas opi ajal on võimalik visuaalselt vahet teha endometrioosil ja munasarja vähil?Geneetiliselt vähihaigeid ei ole.

Paraku on nii,et kui on suur mure,siis on ka palju küsimusi.
Ette tänades.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie mure on mõistetav. Täiuslikud vastused oleksite ju saanud raviarsti käest, kes püstitas diagnoosi ja suunab Teid operatsioonile. Alates vanusest ~43 algavad ka ealised muutused nii kilpnäärmes kui munasarjades. Seetõttu lisaks muule ka m.ts.häired.
Loen Teie kirjast, et Teil on olnud 2 rasedust-sünnitust, kuigi pole kunagi rasedusest hoidunud. See on viide mingile probleemile, sealhulgas endometrioos ja adenomüoos, ka müoom.
Kas ma saan õigesti aru, et 7 cm moodustis leiti paremas munasarjas?
1. Endometrioosi tekkepõhjusi on mitmeid, kuid lõplikult selge ei ole tekkepõhjused ka kaasajal. Oma osa on nii geneetikal kui ka pärilikkusel. Kui diagnoos kinnitub, siis olete õnneseen, et Teil on 2 last ja valusündroomi ei ole olnud.
2. Günekoloogid opereerivad ikka nii, et püüavad säilitada munasarjakude. Organismil on rohkelt varusid, ka osa munasarjast täidab hormonaalset funktsiooni, sest vanuse tõustes langeb munasarjade hormonaalne aktiivsus kõigil naistel. Kaasajal on olemas hormoonasendusravi, nii, et munasarjade eemaldamine ei ole ka katastroof.
3. Enamik otsuseid teeb opereeriv kirurg enne operatsiooni, kui operatsiooni ajal selgub, et organi säilitamine on Teile kahjulikum kui eemaldamine, siis nii ka tehakse.
Kaasajal peaks opereeriv arst patsiendiga enne operatsiooni kõik võimalused läbi arutama (ja allkirjastama).
4. Suure tõenäosusega ei ole tegemist ei munasarjade ega ka emaka limaskesta vähiga. Munasarjade moodustiste puhul tehakse veeniverest analüüs munasarja vähi markerile, mis endometrioosi puhul võib ka olla tõusnud.
Munasrja endometrioidsed kolded-šokolaadtsüstid on ära tuntavad. Lõpliku kliinilise diagnoosi saab püstitada siiski vaid peale patoloogilis-histoloogilist uuringut, mis selgub 1-2 nädalat peale operatsioonil eemaldatud kudede uuringut.
Vestelge oma raviarstiga ja opereeriva arstiga ning siis on rahulikum minna operatsioonile. Enamjaolt on need operatsioonid günekoloogidele igapäevased ning tulemused head.
Emaka keha on vajalik vaid loote hoidlaks, nii, et mured vähenevad koos haiguslike kollete eemaldamisega.
G.Litter
www.naistearst.ee