Tupepoletik ja ebaregulaarsed paevad. 20.06.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr Kadastik.
Olen kohe 23 aastaseks saav noor naine. Menstruaaltsukkel on mul algusest peale olnud ebaregulaarne, algasid 14 aastaselt. Enamasti on mul paevad umbes iga 35-70 paeva, seega vaga ebaregulaarselt. Kestavad 5-6 paeva, keskmise vereeritusega. Kasutan tampoone ja sidemeid vordselt. Beebipille ei kasuta ja ei taha ka. Oktoober 2004 kaisin selle sama probleemiga ka arsti vastuvotul. Kirjutas mulle tabletikuuri, mis toid paevad esile, regularne oli tsukkel peale seda 4 kuud, periood umbes 35 paeva, siis tuli vaike vahe sisse ja oli selline kolmepaevane vaike veritsus. Kuu aega hiljem olid korralikud paevad (keskmine vereeritus ja kuus paeva). Kusimus, kas see on normaalne?
Samas utles ka arst, et mul on vasakpoolne munasari pisut suurem ja pisut katsudes ka valulik, kuid arst arvas, et see on minu vanuse juures normaalne.
Teiseks probleemiks on korduvalt "kulastav" tupeseen voi poletik. Sumptomid on: punetus, turse, kipitus, sugelus ja vaikesed haavakesed. Kestab see juba umbes kolm aastat, iga kuu neli viis paeva. Viimane kord sain ravi aprilli algul seitse paeva Metronidazol tablettidega. Tablettide votmise ajal olid tunnused alles, kuid hiljem kadusid. Kuid nuud juba paar nadalat tagasi sama mure taas "kulas". Mida teha, ei tea. Olen palju lugenud, et sellest ei saagi lahti, kuid mingi ravivoimalus siiski peaks ju olema. Vahemalt leevendus. Kasutan muidugi intiimpesugeeli iga paev, kuid veega loputades siiski kipitab.
Kuna ei ela Eestis, siis vastuvotule tulla ei saa. Loodan Teie nouannetele, et pisutki leevendust saada voi haigusest pariselt vabaneda.
Kas korduvad arsti vastuvotud, kus kirjutatakse ravimid ja peale nende kasutamist on lootus sellest murest lahti sada?
Meespartnerit ravida vaja pole, kuna kasutame alati kondoomi ja temalt voimalik mingit haigust saada valistatud.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Ebaregularse tsükli põhjuseks on reeglina hormonaalsed häired. Nenede täpsustamiseks vajalikud hormoonuuringud ja seejärel ordineerida ravi. Sageli on tegu kollasskeha puudulikusega, siisi vajalik lisadad kollaskeha hormoon.Teie puhul on see oletuslik. Kui soovote tsüklit korras hoida, siis piisab pillidest. Kui soovite rasestuda, siis ravi on teine. See et teil on sageli tupeseen, näitab, et teie immuunsüsteem on nõrgenenud. Lisaks on rida soodustavaid momente, mis vallandavad tupeseene tekke (stress, antibiootikumid, reaktsioon kondoomile, sünteetiline pesu jne) Intiimpesuvedeliku kasutamine on hea, oluline on ka kasutada tupe mikrofloorat tõstvaid tupekuulikesi.(piimhappekepikesi sisaldavaid) Apteegis on need vabalt saadavad. Eestis on preparaat VAGISAN. On olemas ka teepuuõlisisaldavad geelid(FEMIGEL). Kui tupeseen kordub sageli, siis soovitatakse teha kuni 6 kuud spetsiaalsete seenevastaste preparaatidega profülaktilist kuuri. Sel juhul ravi on suu kaudu ja tupe kaudu teatud vahedega(mitte pidevalt). Soovitaks kasutada üldtoniserivaid preparaate suukaudselt. Dr Kadastik