vererohke menstruatsioon 03.03.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

olen 45 aastane lesk, menstruaaltsükkel on olnud küllalt regulaarne, kuid viimased 3-4 kuud tsüklite pikkus läinud ca 10 päeva pikemaks ning menstruatsioon äärmiselt vererohkes ning kestab 10 päeva või rohkemgi, samuti esineb aegajalt kaootilisi vereeritusi tsükli vahel, olen vahetult käinud günekoloogi juures, proovid on korras, küll on mul tegemist sellise sümptomiga nagu adenomüoos ( kui õigesti mäletan), mille raviks tohtri ütluse järgi on vaid antibeebibillid.Neid nagu mõttetu süüa, pigem arvan, et olen kliimaksiealine. Võib mu probleem olla kliimaksis (muid ilminguid pole küll märganud)? Kas on olemas medikamente, mis mu vaevusi suudaks leevendada? Pean paari kuu pärast minema välisreisile paariks nädalaks ja olen oma verejooksude pärast täielikus paanikas.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Adenomüoosiks nimetatakse haigust,mille puhul endomeetriumi näärme-ja stroomarakkudest moodustunud sopised või saarekesed asetsevad paksenenud emaka lihaskoe sees.Kuna senini arvatakse,et emaka limaskesta patoloogilise infiltratsiooni põhjuseks on östrogeense hormooni üleproduktsioon,siis kasutatakse kõige sagedamini kombineeritud ravi östrogeenide ja progestiinidega.Kliimaksieas Te veel ei ole,küll aga tasub teada,et kui kliimaks saabub,siis kaob adenomüoos iseenesest.Kuna Teil on ees välismaareis,siis mina isiklikult soovitaks Teil alustada progestiinraviga.Aga palun rääkige sellest võimalusest ka oma günekoloogiga.Ravim võiks olla Duphaston 10 mg ja alustage selle ravimiga m.tsükli 5.päeval ja jätkake iga päev 4-6 kuu vältel.Edu soovides,Maie Väli