Rasedusevastased plaastrid 10.03.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 31 a. naine ja pöördun, et täpsustada Evra rasedusvastaste plaastrite kasutamist, mida soovitas mulle günekoloog nö vaheetapina hormonaalsetele antibeebipillide üleminemisel. Kasutan hetkel esimest plaastrit, mille paigaldasin õiegaegselt, so 24 t. jooksul menstruatsiooni algusest. Ravimi infolehelt lugesin, et plaastri õigeaegsel paigutamisel nahale (24 t. jooksul menstr. algusest) ei ole vajalik mõne muu mittehormonaalse vahendi kasutamine esimese 7 päeva jooksul (kuni plaastri vahetamiseni). Günekoloogilt saadud info kohaselt on kontraseptiivi kasutamine esimesel 7 päeval tingimata vajalik, seda ka juhul, kui plaaster paigaldatakse menstruatsiooni esimesel päeval (24 t. jooksul selle algusest). Milline on teie seisukoht?

Lisainfoks veel juurde, et enne Evra kasutamist ma suukaudseid kombineeritud pille ei kasutanud. Günekoloog juhindus ettepanekus kirjutada välja 2 kuuks Evra plaastrid enne üleminekut pillidele (kaalusime Mirelle kasutamist) eelkõige sellest, et toimeainete kogused on 2x suuremad plaastris võrreldes Mirelle pillidega ja kahekuune plaastrite kasutamine võiks aidata vältida või vähendada tsüklivälist määrimist v. veritsust, mis madalafaasiliste pillide kasutamisega kaasneb.

Ette tänades vastuse eest,
Maris

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Maris.
Kui asetasite esimese plaastri nahale menstruatsiooni esimesel päeval ei ole lisakaitsevahendite kasutamine vajalik.
Mirellel ja EVRA'l on erinev gestageenne komponent (gestodeen ja norelgestromiin), etinüülöstradiooli sisaldus on ühes tabletis Mirelles 15 mikrogrammi, plaastrist eraldub igas ööpäevas 20 mikrogrammi ravimit. Seda, kas Teile sobib madaldatud annusega ravim, ei saa ette prognoosida. On võimalik, et ka peale 2 kuud EVRA kasutamist minnes üle Mirellele esinevad Teil tsüklivälised veritsused. Kui tsükli välised veritsused esinevad Teil ka peale kahte kuud ravimi (Mirelle) kasutamist kaaluge oma naistearstiga ravimi vahetamist (östrogeeni annuste tõstmist).
Edu soovides Aire Sekavin