Tsüst rinnas, 02.10.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp.dr.G.Litter.
Tere!
Minul selline mure,et avastasin paar kuud tagasi enda rinnal pehme vetruva mügariku.Uv uuringul tehti kindlaks,et tegemist on tsüstiga ja pisikesi väiksemaid leiti ka.Sooviksin teada,kas on lootust,et see mügarik ka iseenesest võib kaduda kuna mingit ravi mulle ei määratud.Saan ma ise kuidagi aidata kaasa tsüstide kadumisele või et neid juurde ei tekiks?Mul on väga väiksed rinnad ja see muhuke on silmaga nähtav ja teeb mind närviliseks.Muid vaevusi ta ei põhjusta.Mis on tsüstide tekke põhjuseks üldse?Olen 40 aastane,abielus,3 lapse ema.Uutele uuringutele soovitati tulla aasta mõõdudes.Tsüsti tühjaks tõmbamist ei peetud vajalikuks.Kas tsüstide torkimine on siis mingi ohuga seotud?
Lugupidamisega,Maie.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Maie!
1. Tsüstid võivad ise kaduda.
2. Teie ei tohiks piimanäärmeid masseerida ja traumeerida. Ei ole hea muretseda asjatult.
Te saate:
-märkida menstruatsioonide 1. päevi ja lugeda m.tsüklite pikkusi
-märkida, millistel m.tsükli päevadel on Teil enam rinnakaebusi
-osta apteegi käsimüügist Agnucaston tilgad ja tarvitada neid hommikuti 40 tilka
-mure leevendamiseks paluda tasulist vereanalüüsi kasvõi perearstilt rinnanäärme onkomarkerile Ca 15-3, 119.-
-olla aktiivne, ujuda ja võimelda tervisespordi rühmades
3. Tõenäoliselt olid tsüstid nii väikesed, et punkteerimine oleks liigne trauma.
Mida Te kõige rohkem kardate, kas vähki?
Külastage 1 kord aastas naistearsti ja Teile tehakse kõik vajalikud onko-uuringud.
Naistearst G.Litter