Laparoskoopia opiga eemaldatud III astme endometrioosi kolded, peale seda rasedus ja imetamine lõpetatud, kas pean nüüd tarvitama pille edaspidi? 02.02.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mure endometrioosiga. Nimelt põhjustas endometrioos palju vaevusi - käisin laparoskoopia operatsioonil, kus tuvastati III astme endometrioos erinevates kohtades. Peale seda õnnestus jääda rasedaks ja imetasin 1 aasta. Peale seda algas uuesti menstruatsioon. Ka ovulatsiooni ajal munasarjad valutavad, nagu vanasti. Ei saa isegi kergemaid liikumisi teha ja autoga sõites samuti valu lööb tugevamalt välja. Naistearst soovitas pille hakata tarvitama, kuid kahjuks öströgeeni sisaldavad pillid mulle enam ei sobi, (olen neid 6 aastat varem võtnud, siis oli talutav - cesytil 75/20) - nüüd aga tekivad migreenihood, silmanägemise häired, rasked meeleolu muutused, vati sees olek jne. Arst määras mulle cerazzette-i pillid, kuid ka nendega kaasneb väsimus ja kaalutõus ja loid olek. Kas on mingi võimalus, et saan loobuda pillidest üldse arvates, et endometrioos ei tule tagasi või polegi valikut ja peangi lihtsalt pille tarvitama olenemata halvast enesetundest? Tahaksin end oma kehas tunda hästi, kuid kahjuks see on nii raskendatud. Tänan Teid!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Endometrioos on krooniline haigus ja sellega seotud vaevuste leevendamiseks ja endometrioosi kontrolli all hoidmiseks on ravi vajalik. Endometrioosi raviks sobivad kõik hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. Migreeni ja teiste pillide kõrvaltoimete tõttu ei sobi Teile kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased vahendid ( pillid, plaaster, tuperõngas). Kuna minipillidega Cerazette on olnud kõrvaltoimeid, siis antud juhul soovitan kas minipille "Zlynda" või hormonaalset spiraali Kyleena.