Seks 1a peale sünnitust 24.01.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Sünnitasin 2021a septembris, vajasin mitmeid õmblusi. Sünnitusjärgses kontrollis käies ei saanud ämmaemand peegliga kontrollida kuna oli väga väga valus. Nii see jäigi kuna väliselt oli kõik korras. Eelmise aasta suvel käisin naistearsti juures kus samuti peegliga ei önnestunud läbivaatust teha vali tõttu. Kõik muu oli korras(katsus sõrmedega seest) ning mingeid haigusi ei tuvastanud. Aga ütles, et lihased väga pinges ja väga kuiv on(imetan veel).
Probleem on mehega vahekorras olles. Mees ei saa siseneda kuna mul on väga valus. Mitte seest vaid just väljast. Tupe välimine serv, päraku poolt nagu ei veniks ja kui vahekorras olla siis nagu läheks see nahk katki ja on ka kergelt määrinud. Ise katsudes samuti valus. Seest poolt lihased ei ole valusad vaid just see nahk, mis on väljaspool, tupeava serv nö. Kas on sellele ka lahendust kuidagi, et saaks taas ilma valuta vahekorras olla?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 27-aastane

Piirkond, mida kirjeldate, on lahkliha. Leevendused ja lahendused on kindlasti olemas. Teid nägemata saab soovitada esialgu hooldustooteid, mis leevendavad tupekuivust, lahkliha armkude jne.
1. ostke apteegi /niisutav/ intiimpesugeel
https://ddifference.com/tooted/domina-elegans-intimate-gel/?v=a57b8491d1d8
Geel sisaldab rahustavaid, niisutavaid ja taastavaid komponente.
2. niisutav intiimgeel DermoXen intiimkaitsegeel
https://hoiamed.ee/et/toode/est-intimate-protective-and-moisturizing-gel/
3. niisutavad tupekuulikesed
Dermoxen HYDRA oovulid niisutavad, kaitsevad ja rahustavad leevendades tupe vähest või puuduvat sekretsiooni (loomulik niisutus tupes). Tupe kuivus põhjustab ärritust, sügelust, põletustunnet ja valulikkust vahekorra ajal.
4. Kui vastsündinu oli ajaline, siis tuleks hakata mõtlema imetamise lõpetamisele, et ema hormoonid tasakaalustusid.
5. Võimalik on vaagnapõhja lihaste treening:
https://itk.ee/patsiendile/kliinikud/taastusravikliinik/ambulatoorse-taastusravi-keskus/vaagnapohjalihaste
Füsioterapeutilise sekkumise käigus vaatleb füsioterapeut vaagnapõhja ja hindab vaagnapõhjalihaste kontraktsiooni tugevust.
Soovitan dr Triin Jeršov füsioterapeut

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7