Peale menstruatsiooni määrimine/veritsus 23.03.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kahel korral peale menstruatsiooni lõppemist on tekkinud määrimine, mis kestab mõned päevad. Pruunikas-punane voolus, enamasti tumepruun.
Viimane menstruatsioon lõppes täpselt nädal tagasi ja mõned päevad tagasi algas ka määrimine ja hästi õrn kõhuvalu nagu enne menstruatsiooni algamist. Määrimine ei ole tugev, tualetis käies on näha paberil pruunikas-punakat määrimist.
Kas on põhjust muretsemiseks või on see normaalne?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Tsükli keskel määrimised on sageli seotud ovulatsiooniga ja see ei ole midagi ohtlikku. Ovulatsioon toimub keskmiselt tsükli 12-14 päeval ja tsükli päevi loetakse menstruatsiooni esimesest päevast alates. Ovulatsiooniga seoses toimub suhteliselt järsk hormonaalne muutus, mis mõjutab emaka limaskesta ja selle tagajärjeks on kerge veritsus. See võib esineda igas tsüklis või aeg ajalt mõnes tsüklis. Kui teil raseduse plaani lähiajal ei ole, siis sobiks kasutada rasedusvastaseid tablette, mille kasutamise foonil ovulatsiooni ei toimu. Pillidega vaheveritsust ei toimu ja tsükkel on reeglina kontrolli all.
Kui määrimised on ebaregulaarsed ja ei esine eelkõige tsükli keskel, siis on soovitav kontrollida emakat ja munasarju ultrahelis.