SOS pill ovulatsiooni ajal 01.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen väga mures võimaliku soovimatu raseduse pärast.
23.11 õhtul olin katkestatud vahekorras 2x järjest, viimase hetke riske me ei võtnud ning partner käis ka vahepeal pesemas.
Ma ei kasuta hetkel ühtegi püsivat rasestumisest hoidumise meetodit, sest aktiivne suguelu puudub. Partneriga olime mõlemad testitud suguhaiguste suhtes ning kuna arvutuste kohaselt oli mul kohe algamas menstruatsioon, oli rasestumise tõenäosus enda arvates olematu.
Järgmisel päeval, 24.11, aga oodatud päevad ei alanud ning kuna kõht krambitas kahtlaselt, siis tegin ovulatsioonitesti. Ei teagi miks see mul pähe torgatas, igaks juhuks vist. Minu suureks halvaks üllatuseks oli see positiivne.
Läksin kohe paanikaga apteeki ja võtsin sisse SOS pilli (levonorgestrel), ca 10-12h peale esimest suguühet.
Lugesin netist igasuguseid artikleid ning suht veendunult kirjutatakse, et ovulatsiooni ajal ja ka kui juba luteniseeriva hormooni tõus on alanud, SOS pill ei toimi. Mõni artikkel küll väidab, et pillil on mõju ka ovulatsiooni ajal, et see takistab sperma liikuvust ning pesastumist, kuid pigem lükatakse see väide ümber??
Tänaseks, 01.12, on mul SOS tableti võtmisest ning positiivsest ovulatsioonitetsist möödas täpselt 1 ndl ning kui vaatan tagasi oma kalendrit, siis 10.11 oli mul kerge veritsus, mida pidasin enne ovulatsiooniaegseks määrimiseks. Kui nüüd arvutada, siis oli see siiski kergekujuline menstruatsioon, mis klapib ka ovulatsioonitesti näiduga 24.11 (15 tsükli päev) e. viimasest menstruatsioonist on möödas 3 nädalat.
Üldiselt on mul väga regulaarne tsükkel, 26-28 päeva.
Alates SOS pilli võtmisest nädal tagasi on mul kogu aeg olnud alakõhus kerged valud ning rinnanibud kihelevad. Kas see võib olla hormooni löökannusest?
Täna hommikul (21. tsükli päev, 3 võimalik raseduse ndl) tegin verest HCG testi. Tulemus: väiksem kui 1
Täna õhtul algas määrimine. Kas tegemist võib olla pesastumisega ja HCG näit on väiksem kui 1, sest lihtsalt hormooni ei ole veel verre tekkinud või pigem on see tableti kõrvalmõju ja ma ei ole rase ning menstruatsioon peaks algama õigeaegselt 5-6 päeva pärast.
Jutt sai pikk ja segane, aga loodan, et siiski arusaadav ja oskate nõua anda.

Tänan!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Jutt on küll segasevõitu,aga kõigi eelduste kohaselt Te rase ei ole.
SOS pillis on suur kogus kollaskehahormooni,mis loogiliselt lükkab menstruatsiooni esile. ( ca 2 nädalat)
Samas kui on rasestumise kartus,siis tunduvad kõik ilmingud viitavat rasedusele.
Edu soovides,
Maie Väli