Menstruatsioon jääb hiljaks. 14.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Selline mure, et minu menstruatsioon on jäänud hiljaks 6 päeva. (Pidid hakkama 9. oktoober) Viimati olid 15. september. 25. juulil võtsin SOS - pilli (vahekorda polnud) ning ma pole olnud vahekorras.
Kas menstruatsioon võibki selle tõttu hiljaks jääda, et olen SOS - pilli võtnud ja sellest on tsükkel kõikuv?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 15-aastane

Teie kirjast loen: "25. juulil võtsin SOS - pilli (vahekorda polnud) ning ma pole olnud vahekorras."
Kahju, et võtsite asjatult SOS pilli. Need tekitavad enamasti menstruaaltsükli häireid, sest neis on nn löökannus hormoonannused.
Kui pole vahekorras olnud, siis peaks rasedus olema välistatud ja rasedustesti ei ole vajalik teha.
Soovitan pöörduda noorte nõustamise kabinetti, vestelda plaanidest. Kui günekoloogilist läbivaatust ei soovi, siis tulebki nii öelda. Günekoloogiline läbivaatus esmakordsel külastusel ei ole kohustuslik ja esmakordselt võib rasedusest hoidumise vahendeid kirjutada ka ilma gün läbivaatuseta.

Praegu on parim aeg vaktsineerida end HPV viiruste vastu, kui veel on tegemata:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7