Evra rasestumisvastane plaaster 16.09.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mul tekkis selline küsimus seoses siis päevadega, kui kasutan plaastreid. Plaastri vahetamise päev on reede. Alustasin plaastrite kasutamist kolm nädalat tagasi siis kui algasid päevad pidin esimesel päeval panema plaastri peale (kuna just alustasin selle kasutamist) ja 3 nädalat kandma ja siis neljandal nädalal, mis on nüüd homme tegema plaastrivaba ja siis peaksid ka päevad hakkama. Kuna olen selles kõiges veel nii uus siis tekkiski küsimus, et millal mul päevad peaksid hakkama, olen lugenud et kuskil 2-3 päeva läheb aega ja siis peaksid hakkama aga on ka mõned öelnud, et neil alles hakkavad 6.ndal või 7.ndal päeval päevad. Kuidas siis selle plaastri panekuga on? Kui mul peaksid need ka venima ja ei hakka nii kohe siis kuidas plaastrit kasutan edasi? Loogiliselt peaksin reedel, kui tuleb plaastrivaba nädal plaastri ära võtma ja siis kui hakkavad näiteks pühapäeval päevad siis saaksid juba järgmisel reedel uue plaastri panna ja kõik oleks ilusti graafikus aga kui see peaks pikemaks venima ja reedel alles näiteks 2 päeva päevad olnud siis ma ju ei pane plaastrit juba peale või panen? Kuna alustasin nende kasutamist ja tuleb esimene plaastrivaba nädal siis ei ole mul kehas kõik regulaarseks veel muutunud siis sellepärast ka selline mure, et kuidas alguses see kõik toimub.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Peale 3. nädala plaastri eemaldamist algab menstruatsioon nädala jooksul, kõige sagedamini 2-3 päeva pärast plaastri eemaldamist. See, kui menstruatsioon algab hiljem või kestab kauem, ei muuda plaastri kasutamise skeemi ( 21/7). Üle 7 päeva ei tohi olla paus enne uue 3-nädalase plaastritega tsükliga alustades. Ka siis, kui veritsus alles kestab, peab 7-päevase pausi järel paigaldama uue plaastri. Plaastri paigaldamise päev on seega alati sama nädalapäev- antud juhul reede.