Päevad hilinevad, muna moodi asi tupes 28.12.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kaks kuud tagasi lõpetasin hormoonide kasutamise. Kasutasin rõngast. Peale seda, kui päevad pidid hakkama, hilinesid (1 nädal) ja polnud otseselt päevi, vaid määrdus õrnalt. Nüüd on juba teine kuu ja mul ikka pole päevi hakanud. Praegu on hilinenud 3 päeva. Viis päeva tagasi olid tugevad valud tupes. Teatud asendites hakkab tupes väga valus, kui muudan asendit, siis läheb üle. Tupes on paremal pool muna moodi asi, kui katsuda.
Arsti juurde on aeg pandud, 3nädala pärast. Kahtlustasin tupeseene, on varem olnud, aga kas siis päevad hilinevad nii? Ja kas see muna tupes on halb?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 19-aastane

Kuna kasutasite kontratseptsiooniks NuvaRingi, mis on hormonaalne kombineeritud ravim, siis kasutamise lõpetamisel on tavapärane, et normaalset, ravita, menstruatsiooni tuleb oodata, sest kombineeritud hormoonide toimel muutub emaka limaskest üliõhukeseks ja selle taastumine võtab aega.
Kui soovite rasestuda ja sünnitada, siis ei ole probleeme. Kui soovite hoiduda, siis peaksin küsima, miks lõpetasite NuvaRingi kasutamise?
Alati võite teha apteegi rasedustesti hommikusest uriinist vastavalt õpetusele ja korrata neid üks kord nädalas.
Tupe esikul võib olla Bartholini näärme tsüst või abtsess. Tupes on reeglina tunda emaka kael. Välistada tuleks tuppe jäänud vanad tampoonid jms võõrkehad.
Rasedusvastaste ravimitega on tupeseene ägenemine tavapärane, vajalik elustiili- ja toimetuleku nõustamine. Tupeseene ravimid on nüüd kõik apteegi käsimüügis: intiimpesugeel Natural Beauty või Lactacyd sensitive, Klotrimasool kreem, tupekuulike Canesten, suukaudne kapsel flukonasool.
Vajate kontratseptsiooni nõustamist. Pöörduge noorte nõustamise kabinetti.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee