HPV testi tulemused 07.05.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Sain oma HPV testi tulemused kätte digilugu.ee'st, aga sooviksin täpsemalt teada nende tähenduse kohta. Analüüsi tulemus Cx-HPV kõrge riski DNA on referentsväärtusega "negatiivne", aga vastuse all on "HPV tüüp 18 - kõrge risk, tüübid 39, 52, 58, 59 - keskmine risk".

Kui günekoloogile tagasi helistasin, et tulemusi teada saada, siis ta ütles mulle, et need samad numbrid (18,39,52,58 ja 59) on HPV tüübid, mis mul on. Selgusetuks jääb referentsväärtus "negatiivne", mida avastasin hiljem digilugu.ee'st. Lisaks sellele saadeti mind uuele kolposkoopia uuringule, mille pidin tühistama, sest ei ela alaliselt Eestis.

Seega mu küsimused on:
1) Mida see "negatiivne" tähendab või on mul siiski 5 erinevat tüüpi HPV viirust?
2) Kas peaksin kiiremas korras uuele kolposkoopia uuringule minema? (Eelmine on tehtud jaanuaris, 2018)
3) Kas partnerit peaks HPV eest kaitsma kondoomi kasutamisega ning oraalseksist loobumisega?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teile on tehtud HPV genotüpiseerimine ja analüüsi põhjal on diagnoositud 5 HPV tüüpi ( 18,39,52,58,59), mis kõik kuuluvad HPV kõrge riskiga viiruste hulka. Referentsväärtus tähistab kõikide analüüside puhul normiväärtuse piire. Olete noor 22 aastane naine ja tõenäosus, et Teie organismi immuunsüsteem suudab HPV infektsioonist ( kas kõikidest või osadest HPV tüüpidest) vabaneda, on 90% ja see toimub tavaliselt kuni 2 aasta jooksul.
PAP analüüs, HPV testimine ja kolposkoopia kuuluvad analüüside ja uuringute hulka, mida kasutatakse HPVst põhjustatud emakakaela muutuste ( düsplaasiate) jälgimiseks. Kahjuks ei selgu küsimusest , milline on olnud PAP analüüsi ja kolposkoopilise uuringu tulemus. Kuna kolposkoopia teostati jaanuaris, siis kindlasti anti peale uuringut juhtnöörid, millal peab analüüse ja kolposkoopiat kordama. Kolposkoopia vajaduse sagedus sõltub sellest, milline oli kolposkoopiline leid (biopsia tulemus) ja PAP analüüsi vastus, kuid kindlasti pole kolposkoopiat vajalik teha sagedamini kui 2 korda aastas.
HPV on sugulisel teel leviv viirus. See tähendab, et kui olete elanud suguelu ka ilma kondoomita, on HPVga nakatunud ka partner. Kondoom kaitseb HPVga nakatumise eest, aga mitte 100%. Muretsete partneri pärast, kuid kõige tähtsam Teie jaoks on kaitsta end edaspidi HPVga nakatumise eest ja selleks on olemas HPV vaktsiin. Soovitan vaktsiini Gardasil 9, mis annab Teile kaitse 9 HPV tüübiga nakatumise eest. Vaktsiin ei ravi juba olemasolevaid viiruseid, vaid kaitseb edaspidi nakatumise eest uute või samade HPV tüvedega.