Korduv mutsinoosne tsüst 15.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Eelmise aasta juulis opereeriti mul munasarja tsüstoom, mille avastasin ise kõhtu kombates. Osa vasemast munasarjast säilitati. Raviks määrati Cilest ja hiljem Nuvaring. Eelmisel nädalal avastasin endal jällegi nn õhupalli kõhust. Tehti kompuutertomograafia, mis näitas 60x73 mm mutsinoosset tsüstoomi. Nagu olen aru saanud arstide jutust, on kurja juur vasak munasari, mis ikkagi retsidiivi andis. Ees on 3 nädala pärast ootamas jällegi avatud lõikus.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
hormoonspiraaliga Mirena võivad kaasneda munasarja tsüstid. Ovulatoorsete tsüklite käigus folliikel munasarjas kasvab edasi ja selliseid tsüste võib leida juhuslikult günekoloogilisel läbivaatusel, kuna nad ei tekita sageli mingeid kaebusi. Tavaliselt kaovad sellised tsüstid iseenesest, üliharva on vajalik operatiivne ravi. Follikulaarsed tsüstid on kõige sagedamini esinevad tsüstid munasarjades, nad on otseselt seotud ovulatsiooniga. Kõik hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, mis pärsivad ovulatsiooni (pillid, Nuvaring, plaaster), aitavad seega vältida selliste tsüstide teket. Teine lugu on tsüstoomidega, nende tekkepõhjus pole seotuid ovulatoorsete tsüklitega. Munasarja kasvajad, sealhulgas tsüstoomid, ei taandu iseenesest ja vajavad operatsiooni käigus eemaldamist. Arvatakse, et hea-ja pahaloomuliste munasarjakasvajate põhjus on eelkõige geneetiline, mingit seost hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisega pole leitud. Mutsinoosne tsüstoom on üks sellistest healoomulistest kasvajatest. Kas tegemist on mutsineeoosse tsüstoomi või mõne teist tüüpi kasvajaga, selgub operatsioonil eemaldatud tsüstoomi histoloogilisel uuringul e. koeprooviga. On täiesti mõistetav, et korduv operatsioon põhjustab stressi ja palju küsimusi. Kahjuks pean ütlema, et tsüstoomide ärahoidmiseks ei saa ise midagi teha, pole ravimeid, mis aitaksid vältida nende korduimist.
Edukat operatsiooni ja kiiret paranemist,
dr. Katrin Seemen