"Pikad päevad" 16.07.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere päevast!
Mai alguses hakkasid mul peale veebruari lõpus toimunud peetunud raseduse puhastust uuesti päevad. Esimene tsükkel oli täiesti OK, pikkus 28 päeva.Teised päevad olid ka täiesti OK, tsükli keskel, OV ajal oli neli päeva kerget pruunikat määrimist. Tsükli pikkuseks jäi 26 päeva. Kolmandad päevad kestsid kokku 12 päeva - 2 esimest määrimine, siis 5 päeva "normaalseid päevi" ja siis veel 5 päeva määrimist. OV ajal oli üks päev nagu oleks päevad ja teine päev kerget määrimist. Ja mingi 4 päeva pärast seda jälle määrimine. Mul ei ole kunagi päevad nii pikalt kestnud. Perekooli foorumist sain arvamuse, et hormoonid. Võib see sellest olla või on variant, et lihtsalt mingi tsüklihäire? Hormoonide taseme kindlaks määramiseks tehti vist vereanalüüs menstruatsiooni 3-4 päeval? Mu oma arst on hetkel puhkusel, aga päevad peaksid hakkama nädala lõpus. Kas seda analüüsi saaks teha ka perearst? Ja määrata vastavat ravi, kui vaja? Naistarstile saaksin ales augusti lõpus, aga ei tahaks nii kaua aega raisata, kui tõesti miskit vaja ravida on.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Kahjuks olete unustanud märkida oma vanuse ja rasedusanamneesi.
Loen Teie kirjast, et veebruari lõpus oli Teil peetund rasedus ja seetõttu emaka õõne puhastus. Suure tõenäosusega on peetumise põhjus ebaselge ja pole ka tehtud lisauuringuid. Kas on nii? Enamik rasedusi katkeb kuni 12. nädalani, kas infektsioonide või hormonaalsete häirete tõttu.
Oluline oleks teadmine, kas Teil on varem olnud menstruaaltsükli häireid ja kas olete ravi saanud?
Teil on õigus, raseduse katkemine on organismile šokk ja võivad tekkida menstruaaltsükli häired.
I faasi hormoone määratakse m. tsülki 3.-5.(6) päevani. Kuid alati ei olegi vajalik neid määrata. Naistearstid oskavad kogemustele toetudes Teid uurida ja ravida vastavalt hetke olekorra kliinilistele andmetele toetudes.
Kõige olulisem on see, milline on Teie soov preagu: kas soovite rasestuda ja sünnitada või soovite rasedusest hoiduda. Teise variandi puhul on parimaks raviks antibeebipillid.
Perearst ei saa neid väga kalleid uuringuid teha, lisaks on vajalik tupekaudne ultraheliuuring, günekoloogiline läbivaatus, lisaanamnees jm.
Oluline on emaka õõne puhastuse vastuse koopia koos histoloogilise uuringu vastuse koopiaga, koos nendega võite pöörduda ka mujale, kuhu saate kiiremini. Ideaalne on kui pöördude sinna, kus olite rasedusega arvel või kus käisite rasedust tuvastamas.
G.Litter, www.naistearst.ee, Kuressaares