hormonaalne häire 25.11.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Selgus, et mul on testosterooni tase veres liiga kõrge (üle 4) ja tsükli teises faasis on naissuguhormoonide tase liiga madal. Arstile pöördusin, kuna mul on väga ebaregulaarne tsükkel ja rasestumine pole õnnestunud. Menstruatsioon algas mul 14 aastaselt ja on pidevalt olnud ebaregulaarne. Olen tarvitanud triquilari ja harmoneti. Vahepeal oli mitme-aastane paus tablettide söömisel, sel ajal oli mu tsükkel suhteliselt korrapärane ning ovulatsioon arvatavasti toimus, kuna tundsin alati valusid, oli voolus jne ning rinnad olid peale seda alati väga valusad. Eelmise aasta novembris hakkasin tarvitama Femina 35, kuna mind häiris liigne karvakasv. aprilli kuus lõpetasin nende tarvitamise ja sellest ajast saadik on tsükkel täiesti ebaregulaarne, ei tunne ka ovulatsiooni toimumist ning rasestuda pole õnnestunud. Nüüd määras arst uuesti raviks Diane 35 6 kuud. Tahaksin teada, kas Femina ja Diane on erineva koostisega, ja kui Femina mind ei aidanud, pigem lõi tsükli sassi, kas siis Diane võib aidata või oleks vaja teistsugust ravi? Kas võib olla tõenäoline, et ma mul ei õnnestugi kunagi rasestuda ja millised on teised ravivõimalused?

Ette tänades
Mari 26 a.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!Olete piisavalt kaua kasutanud rasestumisvastaseid tablette m.tsükli regulatsiooni eesmärgil,seetõttu on ka erinevate preparaatide vahetamise järgselt tsükli häireid.Diane-35 ja Femina on erinevate firmade poolt toodetavad preparaadid,aga sisaldavad mõlemad samas koguses hormoone.Kui tahate rasestuda,jätke üldse hormoonravi ära.Võimalik,et esialgu on m.tsükkel ebaregulaarne,kuid siis hakkavad oma munasarjad järk-järgult tööle.Testosterooni pisut kõrgem tase ei tähenda veel seda,et Te ei rasestu.Edu soovides,Maie Väli