menstruatsiooni pole 13.08.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere! olen 22.aastane neiu; rasedusi, sünnitusi olnud pole, kindel partner. probleemiks üha ebaregulaarsemaks muutuvad menstruatsioonid. suhteliselt ebaühtlaste vahedega on nad koguaeg olnud (tihti 25, 35 või 40 päeva), aga sellega ei ole kunagi erilisi kaebusi kaasnenud. paar vimast aastat aga on olukord hullemaks muutunud, eelmisel aastal näiteks polnud mul mensest 4 kuud., selle aasta alguses venis samuti üks tsükkel üle 65 päeva ja hetkel pole päevi juba samuti 2 kuud. samas on pidev "enne-päevi" tunne, kõhus on pidevalt vastav päevade valu, olen väsinud ja kurnatud. olen käinud naistearstil, kõik uuringud korras. põletikke pole (vahest harva küll seen), suguelu normaalne. on HPV, aga sellega see ka seotud vist pole. milles võib asi veel olla?? normaalne elurütm põhimõtteliselt ongi ainult 2-3 nädalat peale mensest, siis algab kõik see ootamine-valutamine otsast peale. teen ka regulaarselt sporti (kuigi tänu "oodatavatele" päevadele on see pidevalt vaevarikas); kehakaal on normis. antibeebipille ei taha võtma hakata, olen seda korra teinud (umbes 4.a. tagasi ja aastakese jagu Harmoneti) ja sellel ajal käisid mensesed ka regulaarselt, aga oli muid kõrvalnähte (kaalutõus, peavalud). samas on ka soov lähiaastatel rasestuda. kuidas see selliste tsüklihäiretega üldse võimalik saaks olla? mida saaks teha, et olukord paraneks ?? murelik neiu.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Menstruatsioonihäired on suhteliselt sage probleem noorte naiste hulgas. Tsükli kõikumised on seotud häiretega munasarjade töös. Kuna Teil on menstruatsioonide vahed pikad, siis on võimalik tsüklit reguleerida gestageenidega(Duphaston), mida peaks võtma tsükli 16. päevast 10 päeva. Selle ravi ajal võib ka rasestuda, sama preparaati kasutatakse ka näiteks ähvardava raseduse katkemise korral raviks.
Kui Teil on plaanis rasestuda, siis on oluline välja selgitadea, kas tüklid on ovulatoorsed. Ostke apteegist ovulatsioonitestid ja jälgige , kas ovulatsioonid toimuvad( juhis, kuidas teha ja hinnata, on kaasas). Kui testriba kinnitab ovulatsiooni, on sobivaim aeg rasestumiseks.
Seega on probleemi võimalik lahendada. Pöörduga tsükli korrigeerimiseks vajaliku ravi saamiseks naistearsti poole.