kühm tupes 02.10.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Mul on suur mure,mis mind väga hirmutab.Avastasin mingi kühmu taolise moodustise tupes,mis on üsna suur.Praegu piinlen ka tupeseene käes.Nüüd siis ootan kuni saan arsti vastuvõtule.Kuna hirm on üsna suur siis loodan,et äkki oskate mind aidata ja öelda,millega on tegu.Kas see kühm võib olla tingitud seenest?Või on see midagi tõsist?Kas tupe seen ja ka see kühm võivad põhjustada lastetust?
Siinkohal küsiksin ka rasestumisvastaste pillide kohta.Olen 21aastane ja pille võtnud kolm aastat (kasutan Logest`it).Mulle öeldi,et mingi ajalist piirangut nende võtmisel pole,kui nüüd olen kuulnud,et üle kolme aasta võtta ei soovitata.Kas peaksin võtmise lõpetama?
Äkki oskate mind mu mures aidata.Tänades: neiu 21

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Moodustis tupes võib olla kas tupe tsüst või kui ta asub tupe sissekäigus, siis on tõenäoliselt tegemist Bartholini näärme tsüstiga( kõige sagedasemad). Mõlemad on healoomulised tsüstid ja kui tsüst on suhteliselt suur ja häirib, saab selle operatsiooni käigus eemaldada. Väikseid tupetsüste, mis mingeid kaebusi ei põhjusta, pole vaja ka opereerida. Kindlasti tuleb seda moodustist arstile näidata ja siis saab ka kindla vastuse, millega tegu on. Kas selline moodustis tupes võib olla lastetuse põhjus? Kindlasti mitte.
Terve naine võib pille võtta aastaid. Kui tekivad peavalud, vererõhu tõus või näiteks kui naine on kirglik suitsetaja, tuleb pillide võtmine lõpetada. Kui terviseprobleeme pole, võib pille julgesti edasi võtta ja katkestada alles siis, kui on plaanis rasestuda.