allergia 16.12.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere. 2a9k. lapsel on testide järgi allergia muna ja piima suhtes.Allergia avaldus tal nahalööbena Nahatestid näitasid veel allergiat koerale ja kassile, veeniverest võetud test neid ei näidanud. Kumba testi tuleks siis uskuda? Ja kas piimaallergiaga lapsele ei tohi anda ka keefiri, jogurtit, kohupiima või peaks ära jätma ainult nn. toore piima? Aitäh

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Vabandan hilisema vastuse pärast.

Piimaallergiaga lapsel asendatakse piim piimavalgu hüdrolüseeritud seguga või sojavalgu seguga kui sojavalku talub. Vältima peab jah kõiki piimavalku sisaldavaid toite, kui tekib ilmne reakstsioon pärast piimavalku sisaldavate toitude söömist. Mõned lapsed taluvad hapendatud piima paremini, seetõttu võib küll esialgu ainult kõrvalejoodava pima ära jätta.Järeldusi saab teha, kui olete pidanud vähemalt 2 nädalat toidupäevikut ja jälginud ka reaktsiooni lööbe ägenemise või vaibumise kohta.

Testid nätavad, kas lapse organism reageerib teatud allergeenidele. Nüüd peaksite ka ise tähelepanelik olema, kas see ka kokkupuutega reaalselt kinnitub. Loomulikult peate nii ühe kui teise positiivse tulemusega arvestama.