nahkaajavad jalatallad 03.09.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu 6-aastasel lapsel on jalatalla alt nahk narmendav ja koorub küljest. Ta pidevalt näpib neid naharibakesi küljest. Sügelust ega valu ei ole, lihtsalt nagu ajaksid tallad nahka mitu kuud järjest. Kas tegu on mingi nahahaigusega?

Mida soovitaksite ette võtta?

Kersti

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Lugupeetud Kersti!

Lapse nahkaajavate jalataldade küsimuses peaksite pöörduma laste dermatoloogi poole, sest tegemist on haigusega. Nahkaajavad jalatallad võivad esineda mitme haiguse puhul Ühe võimalusena võiks kõne alla tulla juveniilne(lapseea) taldade dermatoos (tuntakse veel nimetuse all ”niiskete sokkide dermatiit”). See on haigus, mis kulgeb taldade ketenduse, punetuse ja pakatistega. Haigus algab 6-7.a.vanuses ja paraneb iseeneslikult puberteedieas. Haigus avaldub perioodiliselt. Lööve tekib varasügisel ,mil umbsed jalatsid põhjustavad sokkide niiskumist, see aga omakorda tekitab tallanaha kuivust, haprust , ketendust ja lõpuks ka lõhesid.. Haigus kestab kogu talve ja taandub iseenesest hiliskevadel. Miks ainult mõningatel lastel on kalduvus põdeda seda dermatiiti.pole tänasel päeval veel selge

Kurtsite, et laps näpib ja tirib ära naharibakesi. Selline naha traumeerimine on lubamatu.

Ketendavate taldade puhul tuleb jalgu määrida pehmendavate salvidega (näiteks Linola Fett või Essex salv) mitmeid kordi päevas ja kindlasti niiskete sokkide äravõtmise järgselt. Lapse vahetusjalatsiteks võiksid olla naturaalsest nahast sandaletid. Puuvillaseid sokke peaks vahetama 1-2 korda päevas. Lõhede olemasolul aitavad arsti poolt määratud retseptiravimid. Jälgige, et lapse toiduratsioonis oleks A-vitamiini allkaid - maks, porgandid, tumerohelised ja kollased köögiviljad, munad, piim ja piimatooted, või, kollased puuviljad ja ka kalamaksaõli.

Dermatoloog S.Liiv