Allergia kirbuhammustustest 05.08.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Hea dr. Kukk !

Minu küsimus ei ole nüüd küll otseselt seotud antud rubriigi temaatikaga, aga ometi sellele kõige lähemal, ja kuna tahaksin siiski väga abi saada, söandan Teie poole pöörduda.

Olen nimelt suur kassisõber ja saan peaaegu iga suve lõpul endale kirbud. See ei ole nali, tõesõna. Asi algab alati sääsehammustuste sarnaste kupladega jalgadel, mis sügelevad meeletult ning kraapides lähevad punaseks ja valulikuks. Igal hommikul on kehal uued kublad, mis päeva jooksul võimatuseni sügelevad ja kirveldavad. Võimatu on kirpe likvideerida (nad ju hüppavad !): kui näengi voodilinal mõnda, siis enne, kui jaole saan, on ta juba kadunud. Kuni endal veel kass oli, piisas sellest, kui teha talle vastava pulbriga kirbutõrjet, mis hävitas nii kirbud kui nende vastsed. Sel aastal mul aga oma kassi ei ole, ilmselt olen saanud kirbud mõnelt hulkuvalt loomalt. Olen üritanud leevenduseks võtta "Claritine" tablette, pritsida hammustustele peale "Avene" termaalvett või alkoholissisaldusega kehavett, määrida kreemiga- ükski vahend pole märkimisväärselt aidanud. Kas pean tõesti ootama talveni, mil pakane vihatud kirbud hävitab või on mõni muu lahendus (tabletid, salv vms.) ?

Ette tänades, parimate soovidega,

Kassisõber Kristi.

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Sellest, mis kõige olulisem, olete juba alustanud. Tõrjet kirpudega nimelt.

Soovitan teil käsimüügist saadavaid preparaate Zyrtec ja Clarityn kasutada. paikselt Menovasin vedelikku.

Arsti retsepti alusel on võimalik teid aidata ka muude preparaatidega. Pean silmas retsepti alusel väljastatavaid preparaate( Tab. Aerius ja tugevamatoimelist paikset hormoonsalvi(näit. Dermovate kaks nädalat), mis leevendavad sügelemist ja vähendavad nahalöövet.