Mure nahapõletikega 29.06.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Mul on sellised vistrikud näol ja punnid jalgadel, mis kord on põletikus, kord ei ole, aga ära ei taha paraneda. Näole tuleb näiteks üks vistrik. On põletikus paar päeva, siis hakkab justkui paranema. Samal ajal tuleb kohe kõrvale uus vistrik ja paari päeva pärast jälle üks. Nii et tihtipeale on mu näol sellised kolmest-neljast vistrikust koosnevad triibukesed. Vistrikud lähevad pealt katki ka siis, kui puhastan nägu küllalt õrnalt vatiga. Ja algabki häda. Tundub, et kõik vistrikud hakkavad paranema, ei puneta enam ega midagi. Ja siis, mõnel suvalisel hommikul ärgates märkan, et eranditult kõik vanad ja uued vistrikud on põletikus. Põletiku lööb alla isegi vanadele peaaegu kuivanud armidele. Täpselt samal ajal lähevad põletikuliseks ka jalgadel olevad punnid ( pidi olema follikuliit ). Tobe on see, et ma tegelikult käitun punnidega õrnalt, aga kõik arvavad, et ma pigistan ja nokin neid iga viie minuti tagant. Alguses ei olegi need vistrikud sügavad, kuid kui nad mitu kuud järjest vahelduva eduga paranevad ja jälle põletikus on, siis jäävad neist lõpuks inetud tumedad armid.

Tahan küsida, kas on võimalik, et olen hädas miskit sorti stafülo- või streptokokiga ( mul on lapsena väga tihti olnud angiinid ). Küsin, sest ühel mu tuttaval oli lapsel astma ja nahal allergiline lööve, mis kippus ka mädaseks minema. Siis tehti mingid testid ja selgus, et tegu oli hoopis stafülokokiga. Sai mingeid süste ja peale seda on poiss terve kui purikas. Olen juba üle 30-aastane, olen korralikult ära kasutanud kõik salvid, kreemid ja vedelikud, mida arst mulle viimased 10 aastat on kirjutanud. Oleme katsetanud nii kaua.

Näolt on mitu aastat võetud ainult seda proovi, millega otsitakse mingit lesta, seda pole leitud. Ühtegi muud analüüsi pole võetud, ka mitte lihtsat vereproovi. Kas arstil pole siis tõhusaks raviks vaja põhjalikke analüüse? Kuidas käituda, et arst teeks need vajalikud analüüsid? Läheks küll Tartusse või Tallinna, aga ükski Pärnu arst ei ole nõus andma tavalisele inimesele saatekirja.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Alustan vastamist lõpust. Nahaarsti vastuvõtule pöördumiseks pole vaja saatekirja. Stafülo-ja streptokokkide leid on tõepoolest iseloomulik mädapõletikule ning lapse puhul, keda kirjeldasite, on õige, et tehti tabletikuur antibiootikumidega. Teie kirjelduse järgi arvan, et olete hädas akne ja follikuliidiga,kuid õigem oleks Teid siiski üle vaadata enne kui midagi soovitada. Tavaliselt on nii, et määrimisravile halvasti alluva aknega haigetel kasutatakse samuti küllaltki pikaaegset antibiootikumravi. Selle määrab Teile nahaarst.