Mädapaised nahal. 13.04.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr. Liiv! Minu probleem hakkas pihta umbes pool aastat tagasi, kui mõlema kaenla alla tekkisid paistes lümfisõlmed, need muutusid punaseks ja valulikuks. Pöördusin koheselt perearsti juurde ja arst kirjutas mulle antibiootikume, kuid parema kaenla all olevad mädapaised pidi kirurg ikkagi lahti lõikama, vasak paranes ära ravimite mõjul.

Umbes nelja kuu möödudes tekkis samasugune mädapaise vasakule jalale. Jälle perearsti juurde- kirjutas sellist rohtu nagu Unazyn (täpselt ei tea kas on õieti kirjutatud), kuid ikkagi pidi kirurg selle jälle lahti lõikama ja selle lahti lõigatud punni kõrvale ähvardas tulla kohe uus (umbes 2-3 cm. kaugusele haavast), kuid saime sellest tänu antibiootikumidele lahti, selle ravimi nime ei mäleta. Perearst tegi kõik vereanalüüsid- veresuhkur jne., kõik olid korras.

Nüüd on viimasest korrast möödas peaaegu 1 kuu ja tunnen jälle parema kaenla all natuke valulikku punni. Mida ma peaks tegema või milles võib probleem olla, perearst ütles, et põhjuseid võib palju olla- alates pesuvahendist, stressist, nõrgast immuunsüsteemist ja lõpetades kehva verega.

Kunagi varem selliseid nahaprobleeme olnud ei ole.

Kas tõesti ähvardab jälle selline mädapaise tulla, kardan juba väga,sest ravimid on väga kallid umbes 250- 300 krooni ja ka kirurgiline sekkumine on väga valulik. Kas oleks mingit moodi võimalik organismi tugevdada, et selliste mädapaisete tekkimist edaspidi vältida. Elu on küll praegu väga stressirohke, kunagi varem pole niipalju probleeme ühe korraga olnud, aga kas see võib tõesti nii rängalt avalduda. Olen täiesti nõutu.

loodan, et vastate.

Tervitades,

K. Tallinnast.

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Raske on Teile konkreetset nõu anda. Suhtlus läbi interneti saab ja peabki olema üldist laadi. Niisiis , esikohale seaksin töö ja puhkuse vahekorra tasakaalustatuse. Kui olete "üle töötanud", tuleks mõelda lausa passiivsele puhkusele. Kui teete öötööd, tuleks mõelda sellest loobumisele. Toitumine peaks olema tervislik, mida siinkohal pole mõtet kommenteerida, kuna sellest kirjutatakse niigi väga palju. Immuunsüsteemi tugevdab kindlasti igasugune liikumine (parimal juhul muidugi sportimine). .Ka näiteks alternatiivravis kasutatava nõelravi toimet võib tinglikult samastada liikumisega, kuna protseduuri eesmärgiks on seismajäänud energia liikumapanemine. Sportimisega paraneb lihaste ja seega kogu organismi verevarustus. Hiina -meditsiini põhjal on veri energiakandja. Sama õpetuse kohaselt paneb igasugune vihastumine ja solvumine energialiikumise seisma.

S.Liiv