imepisikesed mädatäpid 08.04.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Lp. Heli Raudsepp,

Mind on juba 5 aastat vaevanud imepisikesed mädatäpid kaelal ja rinnal. Viimasel ajal on mädatäpid laienenud isegi kõhule. Sügavaid mädapunne pole ühtegi, nahk on väga kuiv ja ketendab peale dushi all käimist. Vahel mädatäpid kaovad täielikult, seejärel lööb kogu keha mädatäppe uuesti täis. Sõltumata aastaajast või menstruatsioonitsüklist. Ennem pole täheldanud päikese negatiivset mõju, kuid eelmisel suvel halvenes olukord pärast rannas veedetud päeva oluliselt. Samuti on negatiivne mõju saunal. Täppide tekkimine toimub kehal väga kiiresti: vahel lausa paari minutiga, reeglina paari tunniga. Kunagi pandi Magdaleena haiglas diagnoosiks seborroiline dermatiit, nüüd paar aastat hiljem Nõmmel troopiline akne. Kõikvõimalikud akne ravimid (näit. Aknefug või teepuuõli) teevad imelikul kombel olukorra veelgi halvemaks, nahk muutub justkui põletikuliseks. Perearst ütles eelmisel suvel, et kliiniline pilt on väga imelik ning saatis mu allergiauuringuid tegema. Sealt sain vastuse, et allergia üldjuhul puudub, mõningal määral on vaid laktoosi suhtes. Olen umbkaudu sama kaua tarvitanud antibeebipilli Antevion. Seetõttu tekkis mul mõte, et äkki on kogu see jama seotud sobimatu koostisega beebipillide tarvitamisega. Lugesin pakendi infolehelt, et Antevion sisaldab samuti laktoosi. Kas Teie praktikas on esinenud juhuseid kus patsiendi lööve on tekkinud sobimatu koostisega antibeebipillidest? Või peaks katsetama ravimit Diane 35?

Lugupidamisega,

Mari 28 a.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Kõigepelt peaksin ma Teid nägema, et saada täpne informatsioon lööbe iseloomust. Seni pole mul ette tulnud antibeebipillidest tingitud löövet ,ehkki põhimõtteliselt on see võimalik. Võimalik, et tegu on hoopis follikuliidiga.