herpes ja stomatiit 01.04.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Lapsel (2,8a) tõusis tugev palavik (39,5C). Samal ajal tekkis suu nurka vill (varem pole olnud). Palavik püsis ilma muude tunnusteta 4 päeva nii kõrgena. Siis avastasin tal suust igeme pealt suure mädalaigu. Diagnoositi suu limaskesta põletik. Raviks antibiootikumid.

Siit küsimused:

1. Kas siis, kui herpesviirus tekitab suu limaskesta põletikku, nimetatakse viimast ikkagi stomatiidiks või põhjustab stomatiiti mingi muu viirus/bakter?

2. Kas kogu see palavik võiski olla tingitud herpesest või oli siiski niipidi, et kõigepealt tuli herpes, mis tekitas palaviku ja siis organismi nõrgenedes tuli ka suu limaskesta põletik?

3. Kus tehakse vereanalüüse, et selgitada, kas lapsel on organismis Herpese viirus või on see niigi selge sellest villist suunurgas? Kas perearst saab sellisele vereanalüüsile saatekirja anda?

4. Kui see tõesti nüüd herpes on, kuidas last edaspidi sellest hoida (tean, et Herpes viirus on organismis terveks eluks, kuid sellise jubeda suuhaiguse kordumist ei sooviks enda vaenlaselegi), kui vill tekkib suunurka ja on kõrge palavik? Kas saab teha midagi ennetavat, et see ei tekitaks omakorda põletikku suu limaskestale?

5Kui paljudel inimestel üldse on organismis Herpese viirus? Ja kas see kandub edasi limaskestalt ka siis, kui endal parasjagu huulevilli pole?(Herpes on nii minul kui abikaasal, ja kui ka 1 laps on selle nüüd saanud, tahaks teist sellest hoida).

Vastuse eest ette tänades,

murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Stomatiidi põhjustajateks võivad olla viirustest herpesviirus, Coxsackie viirus ja Echoviirused. Teie poolt kirjeldatud lapse seisundi põhjal on alust arvata, et tegemist oli herpesviirusest põhjustatud haigusega. Sellest räägib kõrge palavik ja teised üldnähud. Teiste tekitajate korral on kliiniline pilt kergem. Vereproovi tekitaja antikehade avastamiseks, s.t. diagnostikaks saab teha perearsti juures. Kahjuks pole võimalik midagi ennetavat ette võtta. Herpesviiruse kandjateks on üle 90% täiskasvanutest.