Kare nahk lapsel 13.03.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

5-aastasel tüdrukul on alates 9-ndast elukuust nahk kare. Muidu on nagu sile nahk, aga väikesi kõvasid täppe täis. Piirkonnad - käed, jalad, pepu, põsed. Kui täpp küünega ära lükata ( oleme seda proovinud paar korda ), tuleb välja väike krussis karv. Jääb selline mulje, nagu naharasu oleks ära kuivanud ja ei saa naha alt ise välja. Vahel ( just talvel, kui paksemad riided ) lähevad täpid veidi põletikuliseks, see kaob paari päevaga ise ära. Kuigi täpid vahel veidi sügelevad, eriti need kergelt põletikulised, ei süga laps neid õnneks. Aga nahk ei ole ilus, mis mind veidi häirib. Kasutame regulaarselt Essex Plus´i, muud ei ole julgenud, see teeb täpid pehmemaks, kuid ära neid ei kaota.

Millest sellised nähud võivad tekkida? Kas allergia võib olla põhjuseks? Mida välispidiselt veel on võimalik kasutada? Kas oleks abi mõnest vitamiinikuurist?

Aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Seisundit, mida kirjeldate, ei loeta otseselt haiguseks vaid pärilikku laadi naha omapäraks. Kasutusel on rahvalik nimetus "hanenahk". Allergikutel esineb seda tüüpi nahamuutusi sagedamini, kuigi seisund ise ei ole allergeenist (allergiat esilekutsuv agent) tingitud. Ravi tänapäeval veel ei tunta, kuid hooldusvahendeid on juba üsna palju. Hoolduses on oluline osa koorivatel vahenditel, mida soovitaksin kasutada vaheldumisi pehmendavate vahenditega. Et anda konkreetsemaid soovitusi nii väikese lapse jaoks, peaksin õigemaks enne last ja tema nahka näha.

S.Liiv