Nahk ketendab, roosad sõrme otsad 09.05.17 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere, 6-aastasel tõdrukul oli 10 päeva tagasi 1 sõrm selline ketendav, roosa, väikeste lõhedega, nagu pildil, mille lisasin failina, nyyd kõik näpud, nahka koorub. Perearst ei osanud öelda, millega tegu. Soovitas üldvitamiine ja kirjutas salvi Advantan 1mg/g. Nahaarstile saime aja alles augustiks. Täna 09.05.2017. Millega võib olla tegu? Apteeker soovitas D-vitamiini puhtal kujul lisaks, mida nüüd võtame.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Tegemist võib olla kontaktdermatiidiga (KD) või juveniilse palmoplantaarse dermatoosiga (JPD).
KD tekib juhul kui nahk puutub kokku nahk ärritava või allergeenes ainega. Näiteks vanasti tekkis sageli õpetajatel sõrmedele sarnane probleem, kui nad liiga palju kriiti näppude vahel hoidsid.
JPD põhjused on ebaselged. JPD esineb kõige sagedamini 6-12 a.v. lastel ja iseloomulik on see, et sõrmedel ( vahel ka varvastel) läheb nahk kuivaks, punetavaks ketendavaks ja võivad tekkida lõhed. Mõne aasta pärast hakkab paranema.
Õnneks mõlema haiguse jaoks sobiv ravim (Advantan) on Teie lapsele juba välja kirjutatud. Lisaks tuleb hoida käsi liigse niiskuse ja ärritavate ainet eest (ei soovita praegu ka liivakasti jm sarnaseid tegevusi). Peale pesemist käsi ohtralt kätekreemiga kreemitada.
Lugupidamisega,
Kristi Abram