Sügelevad laigud 11.09.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mul on diagnoositud atoopiline dermatiit ja nahk on pidevalt üli kuiv. Mõned aastat tagasi tekkis talla alla ümmargune tugev laik mis aegajalt hakkab ägedalt sügelema ja mille sees on vesised villid. Käisin mõned nädalad tagasi ka perearstil ja sain oktoobri kuuks allergoloogile aja. Nüüd aga on laik ägenenud ja samasugune suur kolle nagu pildid tekkis ka käele ..Samuti on põlve tagused üli kuivad ja tume punased ja sügelevad välja kannatamatult. Kuna mu enda perearst on lapseootus puhkusel, siis asendus arst ei osanudki muud soovitada kui kreemiga määrida ja andis saatekirja allergoloogile. Olen neile peale pannud Elocon kreemi aga see võtab laigud ainult lühikeseks hetkeks tagasi ning umbes nädala pärast löövad need uuesti välja. Kunagine arst ütles ka, et seda kreemi palju kasutada ei tohi. Ei oskagi enam neile midagi peale määrida või pole täpselt aru saanud mis nendega tegema peaksin? Oktoobrini oodata on aga väga pikk maa ja laigud lähevad aian hullemaks ja vesisemaks ja sügelevad väga tugevalt.. Kas osakte öelda kuhu peaksin pöörduma või mis tegema. Ma polegi kindel aks tegemist on ikka allergiaga või võib selle olla mingi pisik kehas? Vesised ringid tulevad iga kord täpselt samadesse kohtadesse tagasi.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Teil on diagnoositud atoopiline dermatiit, mis on kroonilise kuluga haigus ja ma olen veendunud, et ka need ekseemilaigud on seotud atoopilise dermatiidiga.
Kardan, et allergoloogi juures ei pruugi väga suurt abi saada, sest paljudel atoopikutel tegelikult puuduvad allergeenid, mida vältida. Nahatestid aga võiks siiski ära teha, kui aeg juba kirja pandud.
Atoopiline dermatiit ja sellega kaasnevad muud ekseemid ägenevad mõnikord sisemiste (nt. stress, kurnatus, muud haigused) või välimiste ärritajate (vesi, tolm, hõõrdumine, kemikaalid jne) toimel, aga mõnikord ka ilma nähtava põhjuseta.
Kui Teil on atoopia ja kuiva naha probleem, siis tuleb nahka regulaarselt niisutada pehmendavate kreemidega ja ka pesemisel kasutada vahendeid, mis ei kuivata nahka nii palju kui seep (nt. duššikreemid ja duššiõlid). Nahahoolduse osas nõu saamiseks soovitan pöörduda nahaarsti vastuvõtule.
Pildil olevate laikude ravimiseks oleks ikka natuke hormoonkreemi vaja määrida (kui Elocon on olemas, võite seda kasutada. Perearst võib kirjutada ka Fucicorti). Kuna kolded on talla piirkonnas, ei maksa ka kõrvaltoimed väga karta, sest seal on nahk paks ja kõrvaltoimed ei teki 1-2-3 päevaga.
Lugupidamisega,
Kristi Abram