Punased laigud 26.07.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes 2nädalat tagasi tekkis kõhule punane ringikujuline laik mis oli seest valge, ajas veidike nahka. Sellele ei pööranud eriti tähelepanu kuna arvasin, et ehk kaob ise ära. Tänaseks on tekkinud kehale (peamiselt rindade juurde, seljale ja näole) veel palju punaseid laike, need aga on teistsugused kui see mis esimesena tekkis (lisasin pildi sellest, millised nüüd hiljuti tekkinud on). Need ei sügele, küll aga katsudes on kuidagi väga siledad, nagu oleks nahk maha tulnud. Selliseid suuri nagu pildid on kokku 4, aga väiksemaid võib olla umbes 30 ringis ja need ajavad nahka. Kõik on punast värvi ja nahaga sama kõrge. Alles on ka see punase ringiga seest valge laik, alguses läks see veidi suuremaks, hetkel enam pole läinud.
Kas oskate öelda mis see võiks olla ja millist ravimit kasutada? Hetkel pole kohe võimalik arsti külastada.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Pildil on üks roosakas laik ja seegi üsna uduselt, mistõttu pildi alusel praegu diagnoosi panna ei saa, aga Teiepoolne haiguse kirjeldus sobib kõige paremini roosale kliiketendustõvele (Pityriasis rosea), mis tekib tavaliselt noortel täiskasvanutel paar nädalat peale kergelt läbipõetud viirusinfektsiooni.
P.rosea korral tuleks pesemisel hoiduda nuustikuga hõõrumisest ja saunas ning vannis käimisest. Soovitav regulaarselt määrida niisutava kreemiga, sobivad ka tsinki sisaldavad tooted. Reeglina paraneb haigus 6 nädalaga iseenesest. Kui selleks ajaks pole üle läinud, siis soovitan kindlasti arsti juurde pöörduda.
Lugupidamisega,
Kristi Abram