Troopikas lööve reiel ja kubemes, klassikalised jock itch/seene tunnused, ei allu ravile 10.04.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen pikalt viibinud Kagu-Aasias, kus polnud ligipääsu arstiabile, kuid apteegist on kerge saada ravimeid. Detsembris tekkis kehva hügieeniga ning kuumades ja niisketes oludes nagu alul tundus klassikaline troopikas tekkiv seenlööve (varasema ravikogemuse põhjal), mille kohta inglise keeles öeldakse jock itch (meditsiiniliselt siis vist tinea cruris). Paar alul väikest punast ringjat, kraatriservadega laiku reitel ning kubeme "voltide" vahel. Voodis võis salaja magada ka koer. Pärast apteekriga konsulteerimist ostsin seene raviks kreemi, mis sisaldas miconazole'i (ja ilmselt lisaks mingit sümptomileevendajat, mida ma ei mäleta). Asi tundus sealses kliimas tavaline ja lihtne. Pärast ligi 30 päeva ravi lõi lööve koheselt uuesti välja, kui kreemi mõned päevad ära jätta ning algsele vasakul reiel oleva kolme ligi 1 cm läbimõõduga laigu ning munandikoti ja reie üleminekukohas oleva ligi 2 cm pikkusele laigule leidsin suurema lööbeala jalge vahelt (perineum) ja vasakul tuharal, sest tekkis sügelus. Asendasin kreemi teise apteekriga ning kahjuks ainult internetiportaalidele tugineva diagnostikaga clotrimazole (1%) ja betamethasone'i (0,1%) sisaldava kreemiga (arstidele ligipääsu visuaalselt akuutsel hetkel polnud ning muul ajal tegi betamethasoon oma töö ja mul polnud lihtsalt midagi peale väga hoolega vaadates vaevumärgatava heleroosa (praktiliselt nähtamatu) nahatoonimuutuse näidata. Ning taas polnud pikalt ligipääsu arstidele. Olen nüüd Eestis ja ravi on selgelt kestnud liiga kaua. Katsetasin nüüd 48 tundi ning koheselt hakkasid lööbepunktid uuesti ärrituma - ühes kohas moodustuma ring, paaris teises kohas alguses üksikdu punased täpid (mis varasema kogemuse põhjal hiljem ringiks või laiguks laienesid). Mul pole hetkel veel ravikindlustust. Samas kasutu kange ravi jätkamine tundub mõttetu. Mis oleks targim viis toimida?
Kui ma ei lase löövel uuesti ebamugavalt välja tulla, ei ole arstile midagi näidata. Lisaks on ka lööve korral selle asukoht üsna ebamugav ilmselt nii arstile kui patsiendile. :) Tunnused on endiselt seene omad. Aasias tundus meile apteekritega seen kõige loogilisem (see on troopikas ülitavaline) ning olen varem sarnaseid sümptomeid mujal kehal edukalt apteegist ostetud tavaliste kreemidega (sealmail on ka retseptiravimid üle leti kättesaadavad) ravinud. Kui on ju ka võimalus, et a) hindasime teadmatusest asja valesti - üks apteeker oli selgelt ebapädev; b) hindasime õigesti, kuid ravi-/hügieenivõtted ja/või ravim on valed.
Kas on risk, et kui magan kellegagi samas voodis, et annan ebamugavuse edasi? Kas see on nakkav ka siis, kui hormooni osa kreemis on sümptimid alla surunud? (Ehk nahal pole ärritust parajasti näha, kuigi haigus on alles).

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Ringikujulised lööbeelemendid on iseloomulikud küll seenele, kuid on olemas ka teisi haigusi, mis võivad olla rõngakujulised.
Ka troopilised seeneliigid võivad olla parasvöötme omadest veidi erinevad ja need ei pruugi alluda ravile samasuguselt, nagu meile tuntud nahaseeneliigid.
Seetõttu oleks siiski mõistlikum arsti juurde pöörduda ja vajadusel lööbest proovid võtta.
Paikselt võib nahale kasutada praegu näiteks tsinkpastat, mis ei moonuta kliinilist pilti, aga ei lase lööbel ka väga ebamugavaks minna, seni kuni arsti juurde jõuate (vastuvõtule minnes siiski eelnevalt nahalt puhastada).
Kui tegemist on mingi nakkushaigusega, siis teoreetiliselt võib see teisele inimesele üle kanduda. Hormoonkreem võib nakkushaiguse korral põletikunähud maha suruda, aga haigustekitajad jäävad alles.
Lugupidamisega,
Kristi Abram